Pentru ca site-ul să poată fi folosit în cele mai bune condiții, vă informăm că sunt folosite tehnologii precum modulele cookie. Este necesar acceptul dumneavoastră pentru a folosi în continuare aceste tehnologii pe site și pentru a continua navigarea pe site în condiții optime.
Gestionați setările pentru cookie:
Essential cookies enable basic functions and are necessary for the proper function of the website. Modulele cookie esențiale permit permit funcțiile de bază și sunt necesare pentru buna funcționare a site-ului web.
These cookies are needed for adding comments on this website.
Cookie-urile de marketing sunt folosite pentru a urmări vizitatorii pe site-uri web. Scopul este de a afișa reclame relevante și atractive pentru fiecare utilizator în parte.
A video-sharing platform for users to upload, view, and share videos across various genres and topics.
: www.youtube.com (opens in a new window)
Puteți găsi mai multe informații aici: Cookie Policy
@Domnu’ Cristoiu,
Chiar ne luati de prosti?… Vlad e doar suspect intr-un dosar DNA si trebuie sa demisioneze „de urgenta”. Dar Bolojan, cu sprijin politic retras si guvern demis prin votul Parlamentului, ramane bine-mersi la butoane.
Deci suspiciunea DNA bate votul Parlamentului?
Militarul pleaca pe banuiala, civilul ramane dupa decizie clara? Frumos. Hocus-pocus democratic.
Asta nu e principiu. E sofism. Schimbati criteriul din mers: cand e vorba de Armata, „onoarea functiei”; cand e vorba de ai vostri, Parlamentul devine decor.
Nice logic. Stat civil, dar numai cand convine. Dubla masura cu papion.
@Paul
Stat civil de drepti, sa traiti! Dubla masura se practica peste tot pe planeta, mai ales in lumea „civilizata” si oiro-atlanticoasa. Zmecherii nostri e mai buni ca zmecherii vostri. Cam despre asta e vorba. Nimic special, circulati!
@cib
Fix asta ma mira: Cristoiu face hocus-pocus pe fata. Si hocus-pocus-ul apare de obicei cand cineva are un interes. Doar ca aici nu pricep interesul lui, fiindca isi pune singur imaginea la sifonat. Pentru ce? Sa ne vanda gogosi cu „rebeliunea militara”? Come on…
Cat despre povestea cu maimutele, nu cumpar. Omul are simtul dreptatii, iar simtul dreptatii inseamna judecata. Animalul traieste pe instinct. Omul are acest plus.
Ca unii nu-l folosesc, e alta treaba. E ca pasarea care are aripi, dar traieste lipita de pamant si apoi ne tine lectii savante ca zborul e doar propaganda. Nice try.
@Paul
Eu ti-am mai zis ca lumea e o jungla si etica, morala, etc, sunt doar pentru fraieri. Da’ n-ai vrut sa ma crezi. Omul e in ultima instanta doar un cimpanzeu cu degete neopozabile la picioare care e condus de instincte primare, civilizatia fiind doar o vopsea superficiala. Nici macar nu suntem niste bonobo, vestitii hippies ai junglei. Make love not war, hahahahahahahaaaaa!!!!
Pentru cei cu slava-n suflet: Marta Havryshko: Zelensky Pays Tribute to Nazi Leaders – https://www.youtube.com/watch?v=roX0CcS3bGk
US Treasuries Trashed Globally as Bessent’s Iran Crypto Seizure Backfires Massively . https://www.youtube.com/watch?v=BFui0zUdgrQ
Vom canta cu totii: tomberoane, tomberoane, rad in soare verzulii…
Guvernul Bolojan comunică acordarea unui contract de 196 de milioane de euro din SAFE către Digi România SA / „E un contract semnat la nivelul SRI”, a spus purtătoarea de cuvânt a Guvernului / Ce s-a angajat Digi să facă
https://hotnews.ro/guvernul-bolojan-comunica-acordarea-unui-contract-de-196-de-milioane-de-euro-din-safe-catre-digi-romania-sa-2262749
Achiziția de centre de date mobile și centre de operațiuni de securitate cibernetică pentru o valoare de 109.907.000 Euro, încheiat cu Logic Computer S.R.L., realizarea fiind integrală în România;
Dezvoltarea unei platforme integrate de tip LLM pentru securitate cibernetică pentru o valoare de 196.000.000 Euro, încheiat cu Digi România S.A., realizarea fiind integrală în România.
https://gov.ro/ro/stiri/stadiul-implementarii-programului-safe
@CV-I
Acum e clar pentru toata lumea, chiar si pentru cei carora le curge pe la coltu’ gurii, ca DIGI=SRI. Cat despre platforma LLM made in cociocland, o sa (ne) radem maxim ca stie toata lumea cat sunt bajetii nostri de competenti. Da’ io zic ca o sa rasara niste vile de numa numa iar de restul semintelor se vor umfla niste conturi prin diverse insule. Pacat ca s-a stricat afacerea la Buda de Aur, mama lor de persi. Si-avea mersu’ leganatu’, lalalalala…la…
@CIB
Excelenta…Colonia Penitenciara de Munca Securistan sau Republica Militara Babuinia…
Toata Stima!!!
vali
🙂
PS:Din ce mai stiu si eu…e „visul” lor de vreo 10 ani…
Daca stai sa te gandesti, parca nici meciul cu rusii nu pare prea probabil. Mai degraba plutocratia se pregateste peste tot in Europa sa lupte nu numai cibernetic dar chiar pur si simplu fizic (militar) cu propriile popoare. Adica ne asteapta razboaie civile. Care sunt muuult mai naspa decat razboaiele clasice. Just my 2 cents!
Toti, Merz, Macron, Starmer, ala micu al nostru,etc, cam toti stau in sondaje pe undeva pe la genunchiul broastei si n-au nici un chef sa cedeze puterea, mai ales prin alegeri. Ca cam ca si Don Tzu la Merica. Asa ca, baietii pregatesc terenul pentru meci pe fata cu propriile popoare. Europa va fi devastata la propriu si cine va supravietui va trai ca-n Mad Max.
Hai LIBA…Hai Liberare… 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆
https://jurnalulnational.ro/fostul-ministru-darius-valcov-iese-din-inchisoare-decizia-instantei-este-definitiva/
condoleante
https://www.impactpress.ro/2026/06/01/doliu-in-tagma-politistilor-pensionari-din-banat-a-murit-col-r-traian-bolosin-fost-ofiter-din-comanda-ipj-timis/
Văd că PSD a înebunit de tot. Cică-l acceptă pe Tomac. Grindeanu trebuie urgent schimbat că face tot ce-i ordonă cei care au dat lovitura de stat și au pus mâna pe putere.
@Adriana a scris pe 03/06/2026 la 12:13
Pai Stimata Doamna…Excelenta Sa CIB va explica cum astia au „capatul lantului” in Paduri…Uitati si cum sunt santajati…
https://lovitura.ro/2026/03/30/fisura-coafeza-lui-grindi-si-mita-ciolacu-dosare-incrucisate/
Toate Bune!!!
vali
🙂
@Online
„Cei de la vârful Planetei construiesc o biserică pentru un „Dumnezeu AI” care va prelua conducerea Lumii Postat la: 02.06.2026″
https://www.ziuanews.ro/stiri/cei-de-la-varful-planetei-construiesc-o-biserica-pentru-un-dumnezeu-ai-care-va-prelua-conducerea-lumii-1594483
Zi Frumoasa Online!!!
vali
🙂
iarta i, Tată, … că nu știu cu cine se joaca. Habar n au că cu Tine se joacă, saracanii…
:))))))))))
Google face sute de milioane în România, dar la buget rămâne cu „pierdere”. Google nu a plătit niciun leu la bugetul de stat din impozit pe profit în ultimii 4 ani Redacția 4media.info28/05/2026
https://4media.info/google-face-sute-de-milioane-in-romania-dar-la-buget-ramane-cu-pierdere-google-nu-a-platit-niciun-leu-la-bugetul-de-stat-din-impozit-pe-profit-in-ultimii-4-ani/
@CIB
Excelenta…e „pe fata”…”tehnofeudalismul”…
„Larry Ellison, cofondatorul Oracle: „Cetățenii se vor comporta exemplar, pentru că înregistrăm și raportăm în permanență tot ce se întâmplă”
Alex Manole 02.06.2026
Larry Ellison, cofondator și director tehnic al Oracle, a prezentat o viziune asupra unui stat de supraveghere tot mai agresiv în secolul XXI, avertizând că tehnologiile emergente vor extinde sistemele de monitorizare la niveluri fără precedent, transmite TechRadar.”
https://www.go4it.ro/securitate-informatica/larry-ellison-cofondatorul-oracle-cetatenii-se-vor-comporta-exemplar-pentru-ca-inregistram-si-raportam-in-permanenta-tot-ce-se-intampla-19275005/
Toata Stima Excelenta!!!
vali
🙂
@CV-I
1 Poa’ sa faca ce biserica vor dar sa nu interzica berea, carnea de porc si sa aduca dreaq inapoi Carpatii fara filtru si Nationalele.
2 Cu Google era de ateptat. Nu suntem nici primii nici ultimii prosti. Basca sigur niste bajeti s-au facut oameni pe 3 vieti.
3 Cu nenea Elison mai vedem, depinde mult si ce si cum cu tara cucuietilor si cat va mai reusi sa-i calareasca pe yankei. Oricum li se cam restrange spatiul pen-ca nicmanii o sa le ia la toti aerul. Iar aia au mai dat si cu paine nu numai cu bombe si circ. Pe langa mass control.
Astia pun de o rebeliune ? Maestrul a ramas „blocat” in Cuba anilor ’33 cu Fulgencio Batista. Nostim nume.
––––––––––––
Justitia este un serviciu public cu rol de opresiune. Functioneaza pe baza unor norme juridice raportate la „valorile”
respectivei societati. Eu nu vorbesc aici despre legi; ele sunt universale, imuabile etc. Justitia este buna doar ptr
delicventa comuna. Se exagereaza, majoritatea judecxatorilor sunt javre ticaloase ffff bine platite. Spaima politicienilor !
Obs. Solemnitatea actului de justitie este ptr minti slabe.
––––––––
V-ati lamurit cu drona ruseasca de la Galati ? De ce a cazut vertical (vezi gaura in tavan), de ce avea explozibil NATO (vezi
lumina produsa de detonare), de ce a stat departe Bolojanul (la Chisinau, putea sa vina la Galati ntr-o ora cu un elecopter,
dar el a asteptat avionul)……La dracu’ cu lacomia voastra…
Obs. Imaginea cu ND „obosit” care se chinuia sa lege doua cuvinte, iar in spate Militianul si Miruta care se abtineau sa nu rada.
Imi aduc aminte de faza cu Berceanu.
––––––––––
PS Americanii STIiU. Si ei sunt ticalosi, dar macar mimeaza democratia. UE practica terorismul.
Maestrul isi apara „afacetrea”. Nu trebuie sa analizam cum isi apara interesele.
Chapeau bas!
@Domnu’ Cristoiu,
… „rebeliune militara”?… Serios?
Rebeliune era daca Vlad scotea tancurile pe strada. Aici omul intreaba ceva elementar: de ce un dosar tinut la sertar aproape un an explodeaza public fix dupa drona de la Galati, fix dupa CSAT, fix cand Armata trebuie pusa la colt?
Cica audierea „era programata pe 29 mai”, da’ publicul n-a stiut nimic pe 28 mai sau chiar inainte, daca tot era „programata”. A aflat abia cand cineva a apasat butonul. Asta-i lucratura, nu justitie.
Si pentru ce? Pentru 20 de locuri la UNEFS? Pe bune? Pentru fleacul asta era nevoie de trei oameni „grei” din Armata – Vlad, Berdila si Somordolea?
Nu miroase a rebeliune militara. Miroase a decapitare controlata a vechii retele CSAT-MApN. Fapta mica, efect urias.
Clasic „smoking gun”. Timing is not a detail. Timing is the story.
In fine, n-au decat sa-si dea in cap unii altora. Dar nu ne vindeti gogosi…!
@Paul
Corect. Se bat zmardoii intre ei pen-ca e osul din ce in ce mai descarnat. Sau poate bate un vant mai naspa prin stratosfere? Poate chiar exista oameni care pricep ca nu prea e sanatos sa te pui cu Misha? Ca Unchiu e ocupat in alte zari… Sau sunt eu cam visator?
@cib
Aici miroase mai mult a power grab la sol… 🙂
Buba-i ca avem asa: presedinte iesit din alegeri reluate dupa anularea pe baza de CSAT, guvern demis de Parlament, ministru al Apararii din guvern cazut etc.. si tot ei fac acum „analize”…?
Adica baietii astia din PNL-USR se apuca sa schimbe in conditiile astea oamenii din Armata?
Nice. De la neoconi ma astept la orice!…
@Paul
Baietii se merita unii pe altii ca nici unii nu-s mai breji. Mai nasol e ca noi platim toate oalele sparte dar pana la urma era de asteptat. Daca nu-ti faci iluzii, n-ai nici dezamagiri. Sper sa nu vina vreo veste buna dinspre „cupola”, ca-mi strica fengshuiu’!
P-aia de la armata poa’ sa-i schimbe si intre ei si de ciorapi, ca oricum mai mult de nivelul unui caft cu bulgarii (ei cu castraveti, noi cu rosii) nu trecem. Iar mareshalu’ ala tuns a la marines, e hilar spre tragic. Adica nu stii ce sa faci privindu-l, sa razi sau sa plangi? Parca ar fi un Hegseth autohton. La fel de „fioros” si „competent”.
@Paul
Si apropo de drona, io zic ca nu numai ca nu era ruseasca dar nici macar ucrana. Era un pachetel plantat ca sa faca bum si la propriu si la figurat exact si la timpul necesar pentru lucrare. Chestie de timing si target, cum bine ai zis. 👍
Păi Maestre, de „Stat” s-a ales praful de la anularea alegerilor. Ce vedem noi astăzi e o butaforie sinistră.
Ne conduce un Guvern demis format din două partide pe care nimeni nu le-a votat – USR și PNL.
Cetățenii au votat PSD și AUR care au împreună 70% adik guvern stabil.
Problema este conducerea PSD care a permis aducerea USR la guvernare și cedarea funcției de premier la PNL. Grindeanu trebuie să-și revină sau să zboare!
Și acum PSD greșește că-l ascultă pe oligofren care nici măcar nu a învățat la peste 50 de ani să meargă, să nu se alieze cu AUR.
Adik ce poate fi în AUR mai rău decât Nicușor Dan? Sunt oameni ca Pipera care chiar a absolvit Sorbona, nu o școală obscură.
PSD trezește-te că ai făcut numai prostii! Ai lăsat ministerele pe mâna lui Bolojan, Miruță și Darău, niște smintiți și banii țării pe mâna lui Nazare.
Bolojan jefuiește bugetul și iar USR ocupă ca lăcustele toate posturile din administrație.
Grindeanu mergi la oligofren și spune că ai 70% din parlament susținere și formează o coaliție cu AUR.
Ce poate să facă oligofrenul? Nimic, nu poate să refuze două partide parlamentare.
Ori AUR-PSD ori el! Eu prefer Jos cu el, alegeri și intrare în legalitate!
Stati calma ca toti au capatul lantului in paduri. Iar padurile au capatul lantului in alti codri. Votul e la misto.
Dacă mai căpătase oarecare încredere armata, a reușit ieri să scape și de asta. Atâta aroganță și infatuare nu îmi imaginam că mai există. Un „roi” de generali care se ocupă de trafic de influență. Inadmisibil și jenant. Trebuiau să-și pună beizadelele să învețe. La salariile lor astronomice chiar n-aveau de unde plăti o taxă nesemnificativă raportată venituri?!
Comentariile generalilor pe rețelele de socializare îi pun într-o lumină și mai proastă decât sunt! Oare aceștia chiar au promovat pe merit în funcțiile lor dacă merge și altfel?! Oare chiar le-a pierit orice umbră a demnității?! De ce nu au demisionat imediat?!
Să aibă curaj procurorii DNA și să-și continue treaba.
Legat de numirea unui PM, chiar o mai lălăie mult neicușorul?!
PS Maestre, ăștia nu-s primii generali cu probleme. Amintiți-vă de afacerea vânzării locuințelor de serviciu de acum câțiva ani. S-au făcut de râs și acolo.
Armata se bucura de incredere numai in ochii celor care nu i-au trecut pragul. Catanele batrane (ca mine, de ex) stiau si stiu exact cu ce se mananca si cam ce le poate pielea generalisimilor invingatori ai fripturilor si degraba doboratori de baterii din frapierele popotelor. In rest, doar uniformele s-au schimbat.
orice institutie militarizata nu are vointa proprie
vointa e la popor si aia care o fi, a poporului, e singura
orice institutie militarizata care da semne …chiar si anemice, ca are vointa proprie trebuie decapitata. chiar brutal, la nevoie
sezi draga blanda, se mananca zmecherii intre ei. Nu e nici o rebeliune. E furtuna in pahar cu apa. E ciolanul din ce in ce mai descarnat, aici e buba si asta-i mana-n lupta. 😀 😀 😀 😀 😀
București , măreață șatră, cine dracu-i, bulibașă ?
Like!
e nasol sa te opui proiectelor …mondiale … la care lucreaza, impreuna, cu migala ,…granzii,
–
suna ca si cum ordinul a venit …purtat de un urlet
ramane de vazut are e motivatia convocarii fix in ziua in care vedeta era Drona
o fi o intimplare, insa …e prea la fix pentru ca faza sa nu merita un pic de atentie…
nu e chiar imposibil ca unii sa fi stiut mult mai multe despre povestea cu drona, …din timp.
mimisor, drona aia era mai mult ca sigur un pachetel cu bum bum plasat de niste bajeti pe amaratul ala de bloc. Se mananca pelikanii intre ei de numa numa. E chiar hilar. RO mereu surprinzatoare. Cred ca ar fi ultimul loc de pe planeta in care rusii ar dori sa-si bage coada, ca „meseriasi” ca pe cocioc nu se mai exista. D-aia nici turcii nu ne-au cucerit chiar daca pentru ei eram un flintic. Da’ cu nebunii nu te pui, n-asa?
Cuibul cu viespi – https://www.youtube.com/watch?v=irTDDMGNFXc
Noi suntem romani, noi suntem romani….
Atacarea DNA de către Vlad Gheorghiță echivalează cu o rebeliune militară
–
pai …si ce, n ati mai vazut filmul?
armata si a impuscat comandantul suprem, ast cu rebeliunea e pistol cu apa…
citeam in presa ca aia de la cugir au produs o pusca pentru armata romana, performanta, nu gluma, insa cei de la armata si au schimbat cerintele in asa fel incat pusca …niciodata nu le era suficienta, chiar daca cerintele anterioare erau satisfacute.
–
pai …chiar si faza asta banala arata ca tendinta pacolo e de rebeliune militara, pentru ca orice armata sanatosa la cap are tendinta de a si asigura productia de armament in propria ograda,
–
in fapt armata fiind un aspirator deosebit de potent de …talente, ei avand capacitatea sa absoarba …din ‘smantana’ despe care vorbeam acu ceva zile, a neamului, pentru ca e de la sine inteles ca armata e cel mai potent consumator de cercetare si dezvoltare al unui stat
–
oricum …alaturi de alte si alte definitii cu care opereaza un stat si asta, a armatei,…se duce pe copca.
moare …odata cu lumea veche,
o noua definitie e necesara,
si variante vor fi doua,
una va intari natia
ailalta o va destrama
–
pesemne ca in ceea ce ne riveste vom alege varianta cu destramatul, ca …ne vine mansusa, din ce se vede…
https://www.wall-street.ro/articol/auto/un-nou-val-de-plecari-voluntare-la-dacia-si-renault-technologie-roumanie.html
@CV-I
Se va duce … de suflet si lohnu’ asta, smenul asta frantuzesc. Vin vremuri interesante. In UE in viitorul nu foarte indepartat cea mai tare marca va fi Pejosu’. O pereche de Adibasi sau de Crocsi vor fi aur la casa omului. 👟🩴
besencizme convocat la cacanpisa
Aidi bre, se bate nemtii cu germanii pa chaunu’ gol!