Marcel Ciolacu: „E o speculă. Noi am făcut o mare tâmpenie. S-a vândut toată energia electrică pe anul acesta. Am vândut energia cu 200 -300 de lei, iar acum se vinde cu 4000 de lei”

Cartea de aur a Olimpiadei de iarnă, Beijing 2022

Jocurile Olimpice de iarnă, ediția China 2022, au intrat în istorie și vor dăinui în cărți, reviste, ziare, în memoria oamenilor.
De pe urma acestui eveniment, China păstrează un sistem de baze sportive, o voință de învingător, dar și un sistem intern competițional care au permis gazdelor să devină a treia putere mondială în sporturile de iarnă.

Rămâne, evident, experiența voluntarilor care au în față acum alte posibilități de inserție mult mai bună în societatea chineză, acolo unde dosarele de angajare pun mare accent pe această rubrică.
Rămâne evoluția nemulțumitoare a delegației României, o temă de analiză dură pentru Comitetul Olimpic și Sportiv Român, dar și pentru federațiile sporturilor de iarnă.
Rămân miile de fotografii, numeroasele filmări, tonele de măști folosite în zilele olimpiadei. Nu mai vorbesc de testele zilnice care erau făcute de sportivi, pentru a nu ne întrista definitiv, acum când pandemia se apropie cu pași repezi de finalul anunțat deja.

Dar, mai concret, sunt medaliile care au fost luate acasă și rămân nu numai în palmaresul sportivilor de pe podium, dar și în vitrine.
Consemnăm, pentru istoria mișcării olimpice mondiale, care au fost performerii medaliați cu aur, argint, ori bronz la fiecare probă din programul competițional al Jocurilor Olimpice de la Beijing, ediția 2022. Cu alte cuvinte, Cartea de aur a Olimpiadei.

BIATLON

Sprint masculin

  1. Johannes Thingnes Boe (Norvegia)
  2. Quentin Fillon Maillet (Franţa)
  3. Tarjei Boe (Norvegia)

20 km masculin

  1. Quentin Fillon Maillet (Franţa)
  2. Anton Smolski (Belarus)
  3. Johannes Thingnes Boe (Norvegia)

Ştafetă masculină

  1. Norvegia (Sturla Holm Laegreid, Tarjei Boe, Johannes Thingnes Boe, Vetle Sjaastad Christiansen)
  2. Franţa (Fabien Claude, Emilien Jacquelin, Simon Desthieux, Quentin Fillon Maillet)
  3. Comitetul Olimpic Rus (Said Karimulla Khalili, Aleksandr Loghinov, Maxim Ţvetkov, Eduard Latîpov)

Urmărire masculină

  1. Quentin Fillon Maillet (Franţa)
  2. Tarjei Boe (Norvegia)
  3. Eduard Latypov (Comitetul Olimpic Rus)

Mass-start masculin

  1. Johannes Thingnes Boe (Norvegia)
  2. Martin Ponsiluoma (Suedia)
  3. Vetle Sjaastad Christiansen (Norvegia)

Sprint feminin

  1. Marte Olsbu Roiseland (Norvegia)
  2. Elvira Oeberg (Suedia)
  3. Dorothea Wierer (Italia)

 

15 km feminin

  1. Denise Herrmann (Germania)
  2. Anais Chevalier-Bouchet (Franţa)
  3. Marte Olsbu Roiseland (Norvegia)

Ştafetă feminină

  1. Suedia (Linn Persson, Mona Brorsson, Hanna Oeberg, Elvira Oeberg)
  2. Comitetul Olimpic Rus (Irina Kazakevici, Kristina Rezţova, Svetlana Mironova, Uliana Nigmatulina)
  3. Germania (Vanessa Voigt, Vanessa Hinz, Franziska Preuss, Denise Herrmann)

Urmărire feminină

  1. Marte Olsbu Roiseland (Norvegia)
  2. Elvira Oeberg (Suedia)
  3. Tiril Eckhoff (Norvegia)

Mass-start feminin

  1. Justine Braisaz-Bouchet (Franţa)
  2. Tiril Eckhoff (Norvegia)
  3. Marte Olsbu Roiseland (Norvegia)

Ştafetă mixtă

  1. Norveegia (Marte Olsbu Roiseland, Tiril Eckhoff, Tarjei Boe, Johannes Thingnes Boe)
  2. Franţa (Anais Chevalier-Bouchet, Julia Simon, Emilien Jacquelin, Quentin Fillon Maillet)
  3. Comitetul Olimpic Rus (Uliana Nigmatulina, Kristina Rezţova, Alexander Loghinov, Eduard Latîpov)

BOB

Bob-2 masculin

  1. Germania (Francesco Friedrich, Thorsten Margis)
  2. Germania (Johannes Lochner, Florian Bauer)
  3. Germania (Christoph Hafer, Matthias Sommer)

Monobob feminin

  1. Kaillie Humphries (SUA)
  2. Elana Meyers Taylor (SUA)
  3. Christine De Bruin (Canada)

Bob-2 feminin

  1. Germania (Laura Nolte, Deborah Levi)
  2. Germania (Mariama Jamanka, Alexandra Burghardt)
  3. Statele Unite (Elana Meyers Taylor, Sylvia Hoffman)

Bob-4 masculin

  1. Germania (Francesco Friedrich, Thorsten Margis, Candy Bauer, Alexander Schueller)
  2. Germania (Johannes Lochner, Florian Bauer, Christopher Weber, Christian Rasp)
  3. Canada (Justin Kripps, Ryan Sommer, Cam Stones, Benjamin Coakwell)

COMBINATĂ NORDICĂ

Trambulină normală

  1. Vinzenz Geiger (Germania)
  2. Joergen Graabak (Norvegia)
  3. Lukas Greiderer (Austria)

Ştafetă pe echipe

  1. Norvegia (Joergen Graabak, Jens Luraas Oftebro, Espen Bjoernstad, Espen Andersen)
  2. Germania (Manuel Faisst, Eric Frenzel, Vinzenz Geiger, Julian Schmid)
  3. Japonia (Akito Watabe, Yoshito Watabe, Hideaki Nagai, Ryota Yamamoto)

Trambulină mare

  1. Joergen Graabak (Norvegia)
  2. Jens Luraas Oftebro (Norvegia)
  3. Akito Watabe (Japonia)

CURLING

Masculin

  1. Suedia (Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranaa, Christoffer Sundgren, Daniel Magnusson)
  2. Marea Britanie (Bruce Mouat, Grant Hardie, Bobby Lammie, Hammy Mcmillan, Ross Whyte)
  3. Canada (Brad Gushue, Mark Nichols, Brett Gallant, Geoff Walker, Marc Kennedy)

Feminin

  1. Marea Britanie (Eve Muirhead, Vicky Wright, Jennifer Dodds, Hailey Duff, Mili Smith)
  2. Japonia (Satsuki Fujisawa, Chinami Yoshida, Yumi Suzuki, Yurika Yoshida, Kotomi Ishizaki)
  3. Suedia (Anna Hasselborg, Sara Mcmanus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs, Johanna Heldin)

Dublu mixt

  1. Italia (Stefania Constantini, Amos Mosaner)
  2. Norvegia (Kristin Skaslien, Magnus Nedregotten)
  3. Suedia (Almida De Val, Oskar Eriksson)

SCHI ACROBATIC (FREESTYLE)

Movile masculin

  1. Walter Wallberg (Suedia)
  2. Mikael Kingsbury (Canada)
  3. Ikuma Horishima (Japonia)

Sărituri acrobatice – masculin

  1. Qi Guangpu (China)
  2. Oleksandr Abramenko (Ucraina)
  3. Ilia Burov (Comitetul Olimpic Rus)

Schi cross masculin

  1. Ryan Regez (Elveţia)
  2. Alex Fiva (Elveţia)
  3. Serghei Ridzik (Comitetul Olimpic Rus)

Halfpipe masculin

  1. Nico Porteous (Noua Zeelandă)
  2. David Wise (SUA)
  3. Alex Ferreira (SUA)

Slopestyle masculin

  1. Alexander Hall (SUA)
  2. Nicholas Goepper (SUA)
  3. Jesper Tjader (Suedia)

Big Air masculin

  1. Birk Ruud (Norvegia)
  2. Colby Stevenson (SUA)
  3. Henrik Harlaut (Suedia)

Movile feminin

  1. Jakara Anthony (Australia)
  2. Jaelin Kauf (SUA)
  3. Anastasia Smirnova (Comitetul Olimpic Rus)

Sărituri acrobatice – feminin

  1. Xu Mengtao (China)
  2. Hanna Huskova (Belarus)
  3. Megan Nick (SUA)

Schi cross feminin

  1. Sandra Naeslund (Suedia)
  2. Marielle Thompson (Canada)
  3. Daniela Maier (Germania)

Halfpipe feminin

  1. Gu Ailing Eileen (China)
  2. Cassie Sharpe (Canada)
  3. Rachael Karker (Canada)

Slopestyle feminin

  1. Mathilde Gremaud (Elveţia)
  2. Gu Ailing Eileen (China)
  3. Kelly Sildaru (Estonia)

Big Air feminin

  1. Gu Ailing Eileen (China)
  2. Tess Ledeux (Franţa)
  3. Mathilde Gremaud (Elveţia)

Sărituri acrobatice pe echipe mixte

  1. SUA (Ashley Caldwell, Christopher Lillis, Justin Schoenefeld)
  2. China (Xu Mengtao, Jia Zongyang, Qi Guangpu)
  3. Canada (Marion Thenault, Miha Fontaine, Lewis Irving)

HOCHEI PE GHEAŢĂ

Masculin

  1. Finlanda (Ville Pokka, Niklas Friman, Mikko Lehtonen, Marko Anttila, Valtteri Kemilainen, Miro Aaltonen, Niko Ojamŕ¤ki, Hannes Bjŕśrninen, Toni Rajala, Joonas Nattinen, Harri Sŕ¤teri, Frans Tuohimaa, Juuso Hietanen, Petteri Lindbohm, Sami Vatanen, Juho Olkinuora, Valtteri Filppula, Atte Ohtamaa, Markus Granlund, Sakari Manninen, Teemu Hartikainen, Leo Komarov, Saku Maenalanen, Iiro Pakarinen, Harri Pesonen)
  2. Comitetul Olimpic Rus (Alexander Elesin, Serghei Telegin, Dmitri Voronkov, Serghei Andronov, Pavel Karnauhov, Serghei Plotnikov, Stanislav Galiev, Artur Kaiumov, Mihail Grigorenko, Viatceslav Voinov, Ivan Fedotov, Aleksandr Samonov, Damir Şaripzianov, Egor Iakovlev, Vladimir Tkacev, Aleksandr Nikişin, Anton Slepişev, Artem Minulin, Andrei Cibisov, Arseni Griţiuk, Timur Bilialov, Vadim Şipacev, Nikita Nesterov, Kiril Semenov, Nikita Gusev)
  3. Slovaica (Simon Nemec, Milos Kelemen, Tomas Jurco, Peter Ceresnak, Michal Kristof, Juraj Slafkovsky, Samuel Knazko, Patrik Rybar, Peter Zuzin, Marek Hrivek, Martin Gernat, Matej Tomek, Peter Cehlarik, Milos Roman, Branislav Konrad, Mislav Rosandic, Samuel Takac, Martin Marincin, Marko Dano, Michal Cajkovsky, Marek Daloga, Libor Hudacek, Pavol Regenda, Kristian Pospesil, Adrian Holesinsky)

Feminin

  1. Canada (Jocelyne Larocque, Rebecca Johnston, Laura Stacey, Sarah Fillier, Jillian Saulnier, Renata Fast, Melodie Daoust, Ella Shelton, Brianne Jenner, Sarah Nurse, Ashton Bell, Erin Ambrose, Natalie Spooner, Emily Clark, Emma Maltais, Micah Zandee-Hart, Marie-Philip Poulin, Ann-Renee Desbiens, Emerance Maschmeyer, Blayre Turnbull, Claire Thompson, Jamie Lee Rattray, Kristen Campbell)
  2. Statele Unite (Lee Stecklein, Cayla Barnes, Caroline Harvey, Megan Keller, Megan Bozek, Abby Roque, Kelly Pannek, Grace Zumwinkle, Brianna Decker, Savannah Harmon, Hayley Scamurra, Jessica Compher, Jincy Dunne, Hannah Brandt, Hilary Knight, Danielle Cameranesi, Alexandra Carpenter, Kendall Coyne Schofield, Amanda Kessel, Nicole Hensley, Alexandria Cavallini, Madeline Rooney, Abbey Murphy)
  3. Finlanda (Eveliina Makinen, Sini Karjalainen, Jenni Hiirikoski, Sanni Rantala, Ella Viitasuo, Nelli Laitinen, Elisa Holopainen, Sanni Vanhanen, Minnamari Tuominen, Petra Nieminen, Meeri Raisanen, Sanni Hakala, Viivi Vainikka, Julia Liikala, Jenniina Nylund, Emilia Vesa, Michelle Karvinen, Sofianna Sundelin, Anni Keisala, Noora Tulus, Tanja Niskanen, Susanna Tapani, Ronja Savolainen)

SANIE

Simplu masculin

  1. Johannes Ludwig (Germania)
  2. Wolfgang Kindl (Austria)
  3. Dominik Fischnaller (Italia)

Simplu feminin

  1. Natalie Geisenberger (Germania)
  2. Anna Berreiter (Germania)
  3. Tatiana Ivanova (Comitetul Olimpic Rus)

Mixt

  1. Germania (Natalie Geisenberger, Tobias Wendl, Tobias Arlt, Johannes Ludwig)
  2. Austria (Thomas Steu, Madeleine Egle, Lorenz Koller, Wolfgang Kindl)
  3. Letonia (Eliza Tiruma, Martins Bots, Roberts Plume, Kristers Aparjods)

Dublu

  1. Germania (Tobias Wendl, Tobias Arlt)
  2. Germania (Toni Eggert, Sascha Benecken)
  3. Austria (Thomas Steu, Lorenz Koller)

PATINAJ ARTISTIC

Individual masculin

  1. Nathan Chen (SUA)
  2. Yuma Kagiyama (Japonia)
  3. Shoma Uno (Japonia)

Individual feminin

  1. Ana Şcerbakova (Comitetul Olimpic Rus)
  2. Alexandra Trusova (Comitetul Olimpic Rus)
  3. Kaori Sakamoto (Japonia)

Perechi

  1. China (Sui Wenjing, Han Cong)
  2. Comitetul Olimpic Rus (Evghenia Tarasova, Vladimir Morozov)
  3. Comitetul Olimpic Rus (Anastasia Mişina, Aleksandr Galiamov)

Dans

  1. Gabriella Papadakis, Guillaume Cizeron (Franţa)
  2. Victoria Sinitsina, Nikita Katsalapov (Comitetul Olimpic Rus)
  3. Madison Hubbell, Zachary Donohue (SUS)

Echipe

  1. Comitetul Olimpic Rus (Victoria Sinţsina, Anastasia Mişina, Mark Kondratiuk, Kamila Valieva, Nikita Kaţalapov, Aleksandr Galiamov)
  2. SUA (Madison Chock, Nathan Chen, Madison Hubbell, Alexa Scimeca-Knierim, Brandon Frazier, Vincent Zhou, Zachary Donohue, Evan Bates, Karen Chen)
  3. Japonia (Misato Komatsubara, Riku Miura, Yuma Kagiyama, Shoma Uno, Tim Koleto, Ryuichi Kihara, Wakaba Higuchi, Kaori Sakamoto)

PATINAJ VITEZĂ

500 m masculin

  1. Gao Tingyu (China)
  2. Cha Min Kyu (Coreea de Sud)
  3. Wataru Morishige (Japonia)

1.000 m masculin

  1. Thomas Krol (Olanda)
  2. Laurent Dubreuil (Canada)
  3. Haavard Holmefjord Lorentzen (Norvegia)

1.500 m masculin

  1. Kjeld Nuis (Olanda)
  2. Thomas Krol (Olanda)
  3. Kim Minseok (Coreea de Sud)

5.000 m masculin

  1. Nils Van Der Poel (Suedia)
  2. Patrick Roest (Olanda)
  3. Hallgeir Engebraaten (Norvegia)

10.000 m masculin

  1. Nils Van Der Poel (Suedia)
  2. Patrick Roest (Olanda)
  3. Davide Ghiotto (Italia)

Urmărire pe echipe – masculin

  1. Norvegia (Hallgeir Engebraaten, Peder Kongshaug, Sverre Lunde Pedersen)
  2. Comitetul Olimpic Rus (Daniil Aldoşkin, Serghei Trofimov, Ruslan Zaharov)
  3. Statele Unite (Ethan Cepuran, Casey Dawson, Emery Lehman, Joey Mantia)

Mass-start masculin

  1. Bart Swings (Belgia)
  2. Chung Jae Won (Coreea de Sud)
  3. Lee Seung Hoon (Coreea de Sud)

500 m feminin

  1. Erin Jackson (SUA)
  2. Miho Takagi (Japonia)
  3. Angelina Golikova (Comitetul Olimpic Rus)

1.000 m feminin

  1. Miho Takagi (Japonia)
  2. Jutta Leerdam (Olanda)
  3. Brittany Bowe (SUA)

1.500 m feminin

  1. Ireen Wüst (Olanda)
  2. Miho Takagi (Japonia)
  3. Antoinette De Jong (Olanda)

3.000 m feminin

  1. Irene Schouten (Olanda)
  2. Francesca Lollobrigida (Italia)
  3. Isabelle Weidemann (Canada)

5.000 m feminin

  1. Irene Schouten (Olanda)
  2. Isabelle Weidemann (Canada)
  3. Martina Sablikova (Cehia)

Urmărire pe echipe – feminin

  1. Canada (Ivanie Blondin, Valérie Maltais, Isabelle Weidemann)
  2. Japonia (Ayano Sato, Miho Takagi, Nana Takagi)
  3. Olanda (Antoinette De Jong, Marijke Groenewoud, Irene Schouten, Ireen Wüst)

Mass-start feminin

  1. Irene Schouten (Olanda)
  2. Ivanie Blondin (Canada)
  3. Francesca Lollobrigida (Italia)

SĂRITURI CU SCHIURILE

Trambulină normală – masculin

  1. Ryoyu Kobayashi (Japonia)
  2. Manuel Fettner (Austria)
  3. Dawid Kubacki (Polonia)

Trambulină mare – masculin

  1. Marius Lindvik (Norvegia)
  2. Ryoyu Kobayashi (Japonia)
  3. Karl Geiger (Germania)

Trambulină mare pe echipe

  1. Austria (Stefan Kraft, Daniel Huber, Jan Hoerl, Manuel Fettner)
  2. Slovenia (Lovro Kos, Cene Prevc, Timi Zajc, Peter Prevc)
  3. Germania (Constantin Schmid, Stephan Leyhe, Markus Eisenbichler, Karl Geiger)

Trambulină normală – feminin

  1. Ursa Bogataj (Slovenia)
  2. Katharina Althaus (Germania)
  3. Nika Kriznar (Slovenia)

Concursul pe echipe mixte

  1. Sloveni a (Nika Kriznar, Timi Zajc, Ursa Bogataj, Peter Prevc)
  2. Comitetul Olimpic Rus (Irma Mahinia, Danil Sadreev, Irina Avakumova, Evgheni Klimov)
  3. Canada (Alexandria Loutitt, Matthew Soukup, Abigail Strate, Mackenzie Boyd-Clowes)

SHORT-TRACK

500 m masculin

  1. Shaoang Liu (Ungaria)
  2. Konstantin Ivliev (Comitetul Olimpic Rus)
  3. Steven Dubois (Canada)

1.000 m masculin

  1. Ren Ziwei (China)
  2. Li Wenlong (China)
  3. Shaoang Liu (Ungaria)

1.500 m masculin

  1. Hwang Daeheon (Coreea de Sud)
  2. Steven Dubois (Canada)
  3. Semen Elistratov (Comitetul Olimpic Rus)

Ştafetă masculină

  1. Canada (Pascal Dion, Steven Dubois, Charles Hamelin, Maxime Laoun, Jordan Pierre-Gilles)
  2. Coreea de Sud (Hwang Daeheon, Kim Dongwook, Kwak Yoongy, Lee Juneseo, Park Janghyuk)
  3. Italia (Andrea Cassinelli, Yuri Confortola, Tommaso Dotti, Pietro Sighel)

500 m feminin

  1. Arianna Fontana (Italia)
  2. Suzanne Schulting (Olanda)
  3. Kim Boutin (Canada)

1.000 m feminin

  1. Suzanne Schulting (Olanda)
  2. Choi Minjeong (Coreea de Sud)
  3. Hanne Desmet (Belgia)

1.500 m feminin

  1. Choi Minjeong (Coreea de Sud)
  2. Arianna Fontana (Italia)
  3. Suzanne Schulting (Olanda)

Ştafetă feminin

  1. Olanda (Selma Poutsma, Suzanne Schulting, Yara van Kerkhof, Xandra Velzeboer)
  2. Coreea de Sud Choi Minjeong, Kim A Lang, Lee Yubin, Seo Whimin)
  3. China (Fan Kexin, Han Yutong, Qu Chunyu, Zhang Chutong, Zhang Yuting)

Ştafetă pe echipe mixte

  1. China (Fan Kexin, Qu Chunyu, Zhang Yuting, Ren Ziwei, Wu Dajing)
  2. Italia (Arianna Fontana, Martina Valcepina, Arianna Valcepina, Andrea Cassinelli, Yuri Confortola, Pietro Sighel)
  3. Ungaria (Petra Jaszapati, Zsofia Konya, John-Henry Krueger, Shaoang Liu, Shaolin Sandor Liu)

SKELETON

Masculin

  1. Christopher Grotheer (Germania)
  2. Axel Jungk (Germania)
  3. Yan Wengang (China)

Feminin

  1. Hannah Neise (Germania)
  2. Jaclyn Narracott (Austria)
  3. Kimberley Bos (Olanda)

SCHI ALPIN

Coborâre masculină

  1. Beat Feuz (ElveţiaI)
  2. Johan Clarey (Franţa)
  3. Matthias Mayer (Austria)

Slalom masculin

  1. Clement Noel (Franţa)
  2. Johannes Ewald Strolz (Austria)
  3. Sebastian-Foss Solevaag (Norvegia)

Slalom uriaş masculin

  1. Marco Odermatt (Elveţia)
  2. Zan Kranjec (Slovenia)
  3. Mathieu Faivre (Franţa)

Slalom super-uriaş masculin

  1. Matthias Mayer (Austria)
  2. Ryan Cochran-Siegle (SUA)
  3. Aleksander Aamodt Kilde (Norvegia)

Combinată masculină

  1. Johannes Ewald Strolz (Austria)
  2. Aleksander Aamodt Kilde (Norvegia)
  3. James Crawford (Canada)

Coborâre feminină

  1. Corinne Suter (Elveţia)
  2. Sofia Goggia (Italia)
  3. Nadia Delago (Italia)

Slalom feminin

  1. Petra Vlhova (Slovacia)
  2. Katharina Liensberger (Austria)
  3. Wendy Holdener (Elveţia)

Slalom uriaş feminin

  1. Sara Hector (Suedia)
  2. Federica Brignone (Italia)
  3. Lara Gut (Elveţia)

Slalom super-uriaş feminin

  1. Lara Gut (Elveţia)
  2. Mirjam Puchner (Austria)
  3. Michelle Gisin (Elveţia)

Combinată feminină

  1. Michelle Gisin (Elveţia)
  2. Wendy Holdener (Elveţia)
  3. Federica Brignone (Italia)

Slalom paralel pe echipe

  1. Austria (Katharina Huber, Katharina Liensberger, Katharina Truppe, Stefan Brennsteiner, Michael Matt, Johannes Ewald Strolz)
  2. Germania (Emma Aicher, Lena Duerr, Julian Rauchfuss, Alexander Schmid, Linus Strasser)
  3. Norvegia (Mina Fürst Holtmann, Thea Louise Stjernesund, Maria Therese Tviberg, Timon Haugan, Fabian Wilkens Solheim, Rasmus Windingstad)

SCHI FOND

15 km stil clasic masculin

  1. Iivo Niskanen (Finlanda)
  2. Aleksndr Bolşunov (Comitetul Olimpic Rus)
  3. Johannes Hoesflot Klaebo (Noregia)

Schiatlon masculin

  1. Aleksandr Bolşunov (Comitetul Olimpic Rus)
  2. Denis Spiţov (Comitetul Olimpic Rus)
  3. Iivo Niskanen (Finlanda)

Ştafetă masculină

  1. Comitetul Olimpic Rus (Alexei Cervotkin, Aleksandr Bolşnov, Denis Spiţov, Serghei Ustiugov)
  2. Norvegia (Emil Iversen, Paal Golberg, Hans Christer Holund, Johannes Hoesflot Klaebo)
  3. Franţa (Richard Jouve, Hugo Lapalus, Clément Parisse, Maurice Manificat)

Sprint liber masculin

  1. Johannes Klaebo (Norvegia)
  2. Federico Pellegrino (Italia)
  3. Aleksandr Terentev (Rusia)

Sprint clasic pe echipe masculin

  1. Norvegia (Erik Vlanes, Johannes Klaebo)
  2. Finlanda (Iivo Niskanen, Joni Maki)
  3. Rusia (Aleksandr Bolşunov, Aleksandr Teretev)

50 km stil liber masculin (redus la 30 km)

  1. Aleksandr Bolşunov (Comitetul Olimpic Rus)
  2. Ivan Iakimuşkin (Comitetul Olimpic Rus)
  3. Simen Hegstad Krueger (Norvegia)

Schiatlon feminin

  1. Therese Johaug (Norvegia)
  2. Natalia Nepriaeva (Comitetul Olimpic Rus)
  3. Teresa Stadlober (Austria)

10 km stil clasic feminin

  1. Therese Johaug (Norvegia)
  2. Kerttu Niskanen (Finlanda)
  3. : Krista Parmakoski (Finlanda)

Ştafetă feminină

  1. Comitetul Olimpic Rus (Iulia Stupak, Natalia Nepriaeva, Tatiana Sorina, Veronika Stepanova)
  2. Germania (Katherine Sauerbrey, Katharina Hennig, Victoria Carl, Sofie Krehl)
  3. Suedia (Maja Dahlqvist, Ebba Andersson, Frida Karlsson, Jonna Sundling)

Sprint clasic pe echipe – feminin

  1. Germania Allemagne (Katharina Hennig, Victoria Carl)
  2. Suedia (Maja Dahlqvist, Jonna Sundling)
  3. Comitetul Olimpic Rus (Iulia Stupak, Natalia Nepriaeva)

Sprint liber feminin

  1. Jonna Sundling (Suedia)
  2. Maja Dahlqvist (Suedia)
  3. Jessie Diggins (SUA)

30 km stil liber feminin

  1. Therese Johaug (Norvegia)
  2. Jessie Diggins (SUA)
  3. Kerttu Niskanen (Finlanda)

SNOWBOARD

Slalom uriaş masculin

  1. Benjamin Karl (Austria)
  2. Tim Mastnak (Slovenia)
  3. Vic Wild (Comitetul Olimpic Rus)

Halfpipe masculin

  1. Ayumu Hirano (Japonia)
  2. Scotty James (Austria)
  3. Jan Scherrer (Elveţia)

Snowboard cross masculin

  1. Alessandro Haemmerle (Austria)
  2. Eliot Grondin (Canada)
  3. Omar Visintin (Italia)

Slopestyle masculin

  1. Max Parrot (Canada)
  2. Su Yiming (China)
  3. Mark Mcmorris (Canada)

Big Air masculin

  1. Su Yiming (China)
  2. Mons Roisland (Norvegia)
  3. Max Parrot (Canada)

Slalom uriaş feminin

  1. Ester Ledecka (Cehia)
  2. Daniela Ulbing (Austria)
  3. Gloria Kotnik (Slovenia)

Halfpipe feminin

  1. Chloe Kim (SUA)
  2. Queralt Castellet (Spania)
  3. Sena Tomita (Japonia)

Snowboard cross feminin

  1. Lindsey Jacobellis (SUA)
  2. Chloe Trespeuch (Franţa)
  3. Meryeta Odine (Canada)

Slopestyle feminin

  1. Zoi Sadowski Synnott (Noua Zeelandă)
  2. Julia Marino (SUA)
  3. Tess Coady (Australia)

Big Air feminin

  1. Anna Gasser (Austria)
  2. Zoi Sadowski Synnott (Noua Zeelandă)
  3. Kokomo Murase (Japonia)

Snowboard cross pe echipe mixte

  1. Statele Unite (Nick Baumgartner, Lindsey Jacobellis)
  2. Italia (Omar Visintin, Michela Moioli)
  3. Canada (Eliot Grondin, Meryeta Odine)

Gata. Ați obosit? Am scris aceste rânduri și cu gândul la istoricii mișcării sportive din viitor, cei care vor găsit aici un document de cercetare, meditare și încurajare a tinerilor sportivi de pe toate meridianele.
O dovadă că cine se antrenează serios, cine este mereu riguros, ajunge până la urmă victorios!


Clarificare comentarii:

Toate comentariile de pe acest blog sunt moderate.
Deși autorii articolelor de pe site, precum și redactorul-șef și administratorul, încurajează libera exprimare, aceasta presupune din partea cititorilor un comportament civilizat și un limbaj civilizat. Prin urmare, vor fi șterse comentariile care se abat de la această regulă. Acestea se referă, dar nu se limitează, la: cuvinte injurioase adresate autorilor, redactorului șef, administratorului și cititorilor blogului, precum și altor persoane, mesajele xenofobe și rasiste, mesajele ce îndeamnă la ură și violență, mesaje publicitare de orice fel (în caz că se dorește aceasta, scrieți la adresa webmaster@cristoiublog.ro), mesaje cu conținut obscen ș.a.m.d.
Cititorii sunt rugați să semnaleze orice abatere mai înainte menționată. În maximum 24 de ore cele semnalate vor fi analizate și se vor lua măsuri după caz.
Toți cei care doresc să își exprime opinia pe acest blog, se presupune că au citit și că sunt de acord cu cele menționate mai sus. În caz de dezacord, sunteți rugați să nu scrieți niciun comentariu sau să părăsiți imediat acest site.
Mulțumim tuturor cititorilor pentru opiniile civilizat exprimate, precum și pentru colaborarea lor!

Comentarii

Crunta exploatare a sînului Julietei

Fiecare poveste de călătorie scrisă de Ion Cristoiu aduce ceva ce nu te aștepți, pentru că ochiul versat surprinde amănuntul pe lângă care ceilalți trec fără să-l vadă.
Cartea poate fi comandată de pe site-ul editurii Mediafax
Invitații cristoiublog

Invitații cristoiublog