Cu telefonul prin București. Azi, pe Bulevard

„Bucureștii au un farmec imprecis, şi cu atât mai decisiv absoarbe, catifelează şi digeră. Străinului nu i se arată monumente nemaivăzute, colecții moarte, muzee mai mari şi mai bine înzestrate decât ale țărilor cu o veche cultură a pietrei şi a canalizării. Străinul ia contact prin toate ventuzele lui cu viața, încă de la gară. Viața este pe stradă, mai mult decât într-alte părți ale continentului, unde populațiile țin în rezervă pentru zidurile închise un secret al personalității de multe ori derizoriu. Citiți tot articolul

Comerțul ilicit de la DNA din epoca de aur Kovesi

Una dintre părțile bune ale Facebook-ului este secțiunea „Amintiri”. A, și cea cu zilele de naștere, că fără asta cred că rar am mai spune cuiva „la mulți ani”. Așadar, grație amintirilor de astăzi mi-am amintit de cum am stricat eu o conferință, spre extazul presei, la care am fost invitată ca speaker. Era vorba despre comerțul ilicit și în discurs am spus, en passant, că la DNA umblă ca vodă-n lobodă doamnele alea cu plase de rafie după care s-a inspirat Louis Vuitton. După plase, nu după doamne. Alea cu pătrățele, le știți. S-a dus dracului toată conferința. Citiți tot articolul
1 3 4 5