Decebal și Serviciile Secrete

Curmându-și singur zilele pentru a nu cădea în mâna cotropitorilor romani, Decebal ne-a făcut să înțelegem definitiv că noi, românii,  n-aveam decât  două  alternative în fața istoriei: sinuciderea sau slugărnicia ! Dacă vrem să rămânem vii, trebuie să ne asumăm condiția inferioară de slugă a stăpânului străin de aiurea sosit să ne ia totul. Dacă îl vom înfrunta, șansele de izbândă sunt nule și ne va aștepta  spânzurătoarea sau temnița grea, umilința neîndurătoare. A, mai există și exilul – ba forțat, ba voluntar -, însă și ăsta-i un fel de sinucidere…

Ce mult mi-aș dori  să mă înșel, dar întâmplările  de la Decebal încoace mă obligă la rece luciditate, una deloc confortabilă… Priviți-l numai pe președintele cu  rucsac (cacofonia e obligatorie !) și-mi veți da dreptate – el e ultimul pe lista  nesfârșită a domnitorilor valahi părelnic  vii umblând în genunchi  prin saloanele  occidentale  și nu doar ! Unul dintre argații ălora de-afară, mândri nevoie  mare că le poate  mângâia  fesele cu buzele moi și   lipicioase.

*

 

„Statele moderne sunt creația  Serviciilor Secrete!” Astfel cică li se bagă în tărtăcuță încă de pe băncile școlii  viitorilor lucrători cu informații speciale. Și li se explică pe îndelete că ei vor constitui coloana vertebrală a tuturor  instituțiilor  publice și mai puțin publice ! Că, de, cu președinte  ba bețivan, ba hoț, ba curvar,  ba nu știu cum, e risc maxim să lași ditamai țara pe seama lui! Aidoma li se zice și despre ceilalți politicieni, reprezentând, chipurile, puterea executivă și legislativă. De a treia autoritate – judecătorească – nici nu se sinchisesc, de vreme ce au împărțit-o pe…„ dispozitive de securitate”! Vasăzică,  statele moderne nu numai că sunt creația  Serviciilor Secrete, dar sunt și  jucăria lor. De-a pururea, din păcate… Așa că  nu vă mirați dacă mâine, poimâine, veți fi nevoiți să alegeți succesorul lui Nicușor Dan dintre  Tzancă Uraganu și Mr. Bit…

Păi, nu ?, eu te-am făcut, eu te omor !

 

 


Clarificare comentarii:

Toate comentariile de pe acest blog sunt moderate.
Deși autorii articolelor de pe site, precum și redactorul-șef și administratorul, încurajează libera exprimare, aceasta presupune din partea cititorilor un comportament civilizat și un limbaj civilizat. Prin urmare, vor fi șterse comentariile care se abat de la această regulă. Acestea se referă, dar nu se limitează, la: cuvinte injurioase adresate autorilor, redactorului șef, administratorului și cititorilor blogului, precum și altor persoane, mesajele xenofobe și rasiste, mesajele ce îndeamnă la ură și violență, mesaje publicitare de orice fel (în caz că se dorește aceasta, scrieți la adresa webmaster@cristoiublog.ro), mesaje cu conținut obscen ș.a.m.d.
Cititorii sunt rugați să semnaleze orice abatere mai înainte menționată. În maximum 24 de ore cele semnalate vor fi analizate și se vor lua măsuri după caz.
Toți cei care doresc să își exprime opinia pe acest blog, se presupune că au citit și că sunt de acord cu cele menționate mai sus. În caz de dezacord, sunteți rugați să nu scrieți niciun comentariu sau să părăsiți imediat acest site.
Mulțumim tuturor cititorilor pentru opiniile civilizat exprimate, precum și pentru colaborarea lor!

2 comentarii pentru articolul „Decebal și Serviciile Secrete”

  • Dacă aveți dreptate atunci vinovați pentru dezastrul în care se află România nu sunt nici Băsescu, nici Iliescu, nici Johannis și nici Mucușor Șpan. Vinovații sunt serviciile secrete. După ce România va colapsa vor înființa un nou stat? Momentul colapsului nu este departe. În cazul acesta avem niște servicii secrete de tot plânsul. Vai de mama lor! Sunt bătute în cap cu leuca.

  • Nu , chiar așa !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *