UDMR, cel mai de succes “partid” politic din România ultimelor decenii, este o formațiune etnică, un partid format de maghiari, din maghiari și pentru maghiari; din această cauză, el nu poate depăși la alegerile din România un procent de aproximativ 5% din voturi!
Succesul lui răsunător, îndeplinirea tuturor obiectivelor pe care și le-a propus și chiar mai mult de-atât se datorează, în principal, unui singur lucru – conducătorilor pe care i-a avut de-a lungul timpului!
UDMR este singurul partid din România care, în cei 35 de ani de existență, a fost condus exclusiv de scriitori, adică de niște superintelectuali, care și-au folosit inteligența în mod creator, curajos și cu stil în folosul exclusiv al maghiarilor!
Primul a fost Domokos Geza, urmat de Marko Bela, care, în 2011, i-a lăsat locul confratelui său scriitor, Kelemen Hunor! Autori de volume de poezii, romane, studii, traduceri, deținători ai unor premii importante în domeniu, vorbitori de limbi străine în mod fluent și corect, adevărați aristocrați ai gândirii, președinții UDMR reprezintă însăși definiția intelectualului!
Una dintre caracteristicile majorității politicienilor români este că aceștia nu au o meserie; neavând o meserie în care să exceleze și care să le facă plăcere atunci când o practică, nefiind deci niște profesioniști recunoscuți într-un domeniu de activitate, ei nu pot fi liberi și independenți față de șefii lor politici. Cei care nu au o meserie și fac politică, sunt astfel complet dependenți de șefii lor pe linie de partid, devin slugarnici și lipsiți de coloană vertebrală.
De asemenea, tot din acest motiv, în momentul în care nu mai sunt aleși, ei se transformă în oameni fără căpătâi; cei mai mulți politicieni de la vârful politicii românești nu ar fi nimic dacă nu ar face politică, aparent, ei neavând nicio ocupație în afară de politică.
Or, dacă nu ai avut nicio meserie sau o profesie pe care să o cunoști și să o practici, care poate fi contribuția ta profesională în politică?
Mulți dintre politicienii români de la vârf, dacă nu ar fi făcut politică, ar fi fost muritori de foame!
Drumul sănătos spre politică trece întotdeauna prin altă meserie. Dacă se poate, spre politică ar trebui să îndrăznească acela care a avut deja un parcurs profesional de succes; nimeni nu ar trebui să se apuce de politică decât după ce îşi consolidează o personalitate în comunitate, o misiune şi mijloacele materiale de a fi independent.
De aceea, este obligatoriu, în România și nu numai, ca înainte de a intra în politică, cetățenii respectivi să aibă o meserie sigură, o carieră în care să fie recunoscuți ca profesioniști!
Avem noi astfel de politicieni, la vârf, care să îndeplinească aceste criterii? Practic, nu avem…sau, mai bine zis, nu mai avem!
Pentru că dacă ne întoarcem în timp, în secolul trecut, situația era cu totul alta; atunci îl puteam vedea pe Titu Maiorescu – Doctorat la Sorbona, Licență în Drept la Paris, la 20 de ani; la 23 de ani era, deja, decanul Facultății de Filosofie de la Iași, ținea conferințe în limba germană…Membru fondator al Academiei Române, al Societății Junimea!
Îl putem vedea pe Take Ionescu, cel mai mare orator politic pe care l-am avut (i se spunea „Tăchiță Gură de Aur”), licențiat în Drept la 20 de ani, la Paris.
Ca să nu mai vorbim de Nicolae Titulescu, tot la 20 de ani licențiat în Drept la Paris, de două ori ales Președinte al Ligii Națiunilor (fără precedent), practic primul politician român de anvergură internațională.
Nu este mai puțin adevărat că nici acum nu stăm foarte rău; îl avem totuși, pe Micul Titulescu!
În România democratică postcomunistă, incompetenții au fost calificați pentru funcții politice la locul de muncă; impostura, lipsa de caracter au fost folosite de puterea politică ca un merit, ca un semn distinctiv, pentru a-și asigura în felul acesta potențialul de cadre.
Conducerea României a fost acaparată de niște așa-ziși politicieni care au o relație deosebit de proastă cu limba maternă, fac dezacorduri gramaticale, se întrec în pronunții greșite, fraze lipsite de logică, exprimări grobiene, înjurături în Parlamentul României și sfidarea oricăror norme de politețe.
Politicieni pe care nu-i recomandă nici studiile, nici cariera profesională, care au fost luați exclusiv pe criteriul loialității față de liderul politic, sunt puși în funcții foarte importante: de miniștri, de prim-miniștri…
În România sunt mii de parlamentari și de politruci care trăiesc ca trântorii din funcțiile publice, ale lor, sau ale soților/soțiilor lor; nenumărați demnitari, membri ai Parlamentului sau Guvernului României au fost cercetați penal, arestați și condamnați de-a lungul a celor 35 de ani de democrație liberală, de tip occidental.
Ce poate fi mai frumos decât să ai o meserie în care să excelezi…
Ce poate fi mai frumos decât să ai o meserie în care să excelezi și pe care s-o faci cu plăcere…
Ce poate fi mai frumos decât să ai o meserie în care să excelezi, pe care s-o faci cu plăcere și cu zâmbetul pe buze…
Ce poate fi mai frumos decât zâmbetul lui Marian Mexicanu’, atunci când, acompaniat de formația sa, cântă la acordeon Hora Bucureștilor!
Zâmbetul unui bărbat care are o meserie…
Zîmbetul lui Marian Mexicanu’!
PS “Politicienii (români n.a.) s-au născut dintre cei care nu aveau loc în propria meserie”! Dinu Patriciu
Bine punctat, dar ce folos? Cei vizați nu citesc aici.