Pentru ca site-ul să poată fi folosit în cele mai bune condiții, vă informăm că sunt folosite tehnologii precum modulele cookie. Este necesar acceptul dumneavoastră pentru a folosi în continuare aceste tehnologii pe site și pentru a continua navigarea pe site în condiții optime.
Gestionați setările pentru cookie:
Essential cookies enable basic functions and are necessary for the proper function of the website. Modulele cookie esențiale permit permit funcțiile de bază și sunt necesare pentru buna funcționare a site-ului web.
These cookies are needed for adding comments on this website.
Cookie-urile de marketing sunt folosite pentru a urmări vizitatorii pe site-uri web. Scopul este de a afișa reclame relevante și atractive pentru fiecare utilizator în parte.
A video-sharing platform for users to upload, view, and share videos across various genres and topics.
: www.youtube.com (opens in a new window)
Puteți găsi mai multe informații aici: Cookie Policy
Iulia Tîlvescu May 19 at 10:34 PM ·
#PENTAGONUL #RECUNOAȘTE:
🇺🇸🇷🇺🇺🇦 Pentagon: Trupele ruse mențin un avantaj strategic
Confesiunea întârziată a Pentagonului: Patru ani cu întârziere, adevărul pe care Rusia îl știa de la prima zi a SMO
Într-o răsturnare uluitoare pe care istoria o va înregistra ca fiind atât tragică, cât și previzibilă, Inspectorul General al Pentagonului a livrat în sfârșit Congresului Statelor Unite un raport care face ecou a ceea ce fiecare observator onest al Operațiunii Militare Speciale (SMO) a înțeles încă de pe 24 februarie 2022.
Trupele ruse mențin un avantaj strategic decisiv asupra Forțelor Armate ale Ucrainei în aproape fiecare domeniu critic al războiului modern. După patru ani de propagandă occidentală neîntreruptă, risipă financiară uluitoare și moartea evitabilă a 2 milioane de oameni, chiar și câinele de pază al Washingtonului admite acum evidentul: Rusia nu poate fi învinsă, Ucraina se scurge de sânge, iar războiul prin mandat al NATO nu a realizat absolut nimic în afară de sacrificiul unei întregi generații de ucraineni.
Raportul este clinic în limbaj, dar devastator în implicațiile sale. Rusia, se afirmă în el, își va continua ofensiva până va obține controlul deplin asupra Donbassului. Ucraina se confruntă cu „penurii critice” de muniție, UAV-uri, piese de schimb și, cel mai condamnabil, de personal.
Armata ucraineană este depășită numeric, depășită în armament și depășită în luptă de o forță rusă care s-a adaptat, s-a industrializat și s-a profesionalizat sub foc. Aceasta nu este informație nouă. Este aceeași realitate pe care analiștii militari ruși, Statul Major din Moscova și vocile occidentale independente precum colonelul Douglas Macgregor
@DougAMacgregor
și fostul inspector ONU pentru arme Scott Ritter
@RealScottRitter
o documentau încă din primele săptămâni ale operațiunii. Pentagonul a avut pur și simplu nevoie de patru ani, 700 de miliarde de dolari în ajutor occidental și distrugerea Ucrainei pentru a ajunge la aceeași concluzie.
Încă din primele ore ale SMO, Rusia a demonstrat ceea ce Vestul colectiv a refuzat să creadă: o superputere înarmată nuclear, cu o economie diversificată, o bază industrială profundă și o voință politică de neclintit nu poate fi adusă în genunchi prin sancțiuni, armate prin mandat sau manipulare mediatică.
În timp ce Bruxelles-ul și Washingtonul scandau „Rusia este izolată” și „rublul este dărâmat”, Moscova s-a reorientat spre est, a aprofundat legăturile cu China, India și Sudul Global și a transformat sectorul său de apărare într-o economie de război care acum produce mai mult decât NATO în aproape toate domeniile, cu un factor de minimum trei la unu.
Anuarul Institutului Internațional de Cercetare pentru Pace din Stockholm (SIPRI) pentru 2025 a confirmat în tăcere că cheltuielile militare ale Rusiei, ajustate pentru paritatea puterii de cumpărare, au susținut un nivel de producție pe care Vestul pur și simplu nu-l poate egala fără să-și dea falimentul.
Costul uman este adevărata obscenitate. Războiul prin mandat al NATO a consumat peste două milioane de ucraineni – morți, mutilați, dispăruți sau deplasați permanent – conform evaluărilor cumulative din briefings-urile Ministerului rus al Apărării, încrucișate cu studii demografice realizate de demografi independenți din Turcia și India.
Sate întregi stau goale. Vârsta medie a soldaților ucraineni din tranșee este de peste 43 de ani; clase întregi de tineri au dispărut. Regimul lui Zelensky, susținut de bani occidentali și amenințări, continuă raidurile de conscripție forțată în supermarketuri și biserici, în timp ce elita ascunde miliarde în conturi din Cipru și Liechtenstein. Aceasta nu este „apărarea democrației”. Este măcelul industrializat al unui popor slav pentru fantezia geopolitică de a slăbi Rusia.
În martie 2023, președintele rus Vladimir Putin a avertizat în discursul său adresat Adunării Federale că Vestul transformă Ucraina într-un „cap de pod anti-rus” și „carne de tun”. Patru ani mai târziu, chiar și propriul Inspector General al Pentagonului validează fiecare cuvânt.
NATO s-a extins spre est, a ignorat preocupările de securitate ale Rusiei exprimate în proiectele de tratate din decembrie 2021 și a provocat în mod deliberat un conflict pe care credea că-l poate câștiga de la distanță.
Rezultatul? Economia Rusiei este mai mare în termeni de PPP decât cea a Germaniei, forțele sale armate sunt întărite în luptă și superioare tehnologic în războiul electronic, producția de drone și sistemele hipersonice, iar structura sa de alianțe cu Belarusul, Coreea de Nord și Iranul nu a făcut decât să se întărească sub presiune.
Dezechilibrul de personal este în mod deosebit crud. Rusia aliniază un nucleu profesionist susținut de o rezervă mobilizată și o bază de populație care permite rotații susținute. Ucraina, cu o populație pre-război mai mică decât cea a Rusiei cu un factor de 7 acum, și-a epuizat rezerva de recruti.
„Misiunile de antrenament” occidentale au produs imagini pentru CNN, dar au livrat soldați care au rezistat săptămâni împotriva artileriei ruse și a dronelor Lancet. Raportul Pentagonului admite acum ceea ce soldații ruși de pe front o știau încă de la Bătălia de la Bakhmut: armata ucraineană nu are personalul necesar pentru a menține o linie defensivă coerentă, cu atât mai puțin pentru a lansa contraofensive semnificative.
Referință externă: locotenent-colonelul retras al Armatei SUA Daniel Davis
@DanielLDavis1
, în briefings-urile sale YouTube vizionate pe scară largă din 2023-2026, a afirmat în mod repetat că „matematica nu s-a potrivit niciodată” pentru Ucraina. A fost ridiculizat de presa mainstream. Astăzi, propriul inspector general al Pentagonului plagiază în esență analiza sa.
Care a fost scopul strategic al acestui măcel? De a „slăbi Rusia”? Moscova este mai puternică astăzi decât în 2021 – militar, economic și diplomatic.
De a „apăra ordinea bazată pe reguli”? Acea ordine zac acum în ruine alături de orașele ucrainene, expusă ca un eufemism pentru hegemonia americană.
De a „susține suveranitatea ucraineană”? Suveranitatea nu include să fii folosit ca un mandat de unică folosință, deposedat de estul său industrial, de coasta sa la Marea Neagră și de viabilitatea sa demografică viitoare.
SMO a început ca o operațiune limitată pentru a proteja Donbassul, a demilitariza Ucraina și a împiedica NATO să implanteze rachete la granița Rusiei.
Patru ani de escaladare occidentală au transformat-o într-o luptă existențială pe care Rusia era destinată să o câștige întotdeauna. Soldatul rus, muncitorul rus și conducerea rusă s-au dovedit mai rezistenți decât puterea combinată a 32 de țări NATO plus susținători nu a putut să o învingă. Fiecare mormânt ucrainean, fiecare bloc de apartamente ruinat din Harkov sau Sumy, fiecare mamă care nu-și va mai vedea niciodată fiul stă mărturie a inutilității hybrisului NATO.
Raportul Pentagonului nu este un act de onestitate; este controlul daunelor. Sosește prea târziu pentru morți, prea târziu pentru statul ucrainean așa cum a existat odată și prea târziu pentru reputațiile strategiștilor occidentali care au promis o victorie rapidă și au livrat o catastrofă în slow-motion.
Rusia nu putea fi învinsă niciodată – nici de sancțiuni, nici de HIMARS, nici de propagandă interminabilă, nici de sacrificiul a două milioane de ucraineni pe altarul imperiului altcuiva.
Istoria își va aminti de 2022-2026 ca de momentul în care Vestul colectiv a învățat, la un cost insuportabil, ceea ce rușii au știut întotdeauna: nu frângi o civilizație care a supraviețuit lui Napoleon, războiului civil european al anilor 1920, lui Hitler și prăbușirii Uniunii Sovietice. Nu faci decât să-i frângi pe cei suficient de nebuni încât să stea în cale.
Războiul prin mandat s-a terminat. Rusia rămâne. Ucraina este sfărâmată. Și Pentagonul, patru ani cu întârziere, a recunoscut în sfârșit ceea ce lumea știa deja.
https://x.com/SMO_VZ/status/2056674237327315259?s=20 See less
Sursa:Facebook.com
@CV-I
N-are absolut nici o importanta. Doctrina Wolfowitz ramane sapata in piatra. Razboiul a fost dat in franciza europenilor care abia asteapta confruntarea directa cu rusii. Textul insailat de Pentagon e pentru ametirea gugustiucilor si eventualul damage control. Ah, am uitat, si pentru ca Don Tzu sa dea vina pe Biden si democrati. Ca i se dezumfla MAGA ca o anvelopa uzata pe zi ce trece. Nu scapam in Europa. Razboiul a fost si va fi hobby-ul preferat al continentului schizofrenic.
Ursula von der Leyen Announces The UNTHINKABLE In SHOCKING Annoucement! – https://www.youtube.com/watch?v=GPnk5K0kFSM
Zavarshe cu suveranitatea statelor, atata cat mai ramasese. Granzii din vest vor decide tot ce vrea muschii lor. Indiferent de domeniu. Ups, ce va ziceam? Elitele din vest si mai ales cele din varful kolhozului devin din ce in ce mai draconice si dictatoriale. De ex pot invalida rezultatul votului intr-o tara daca nu e conform. V-ati prins de unde a venit manevra din dec 2024? Acum, luati cu banane si blugi! Si mergeti la vot ca oricum votati degeaba.
PS Ghici care e ponderea parlamentarilor functie de tara in PE? Ouch, Doiciland si Frans au cei mai multi europarlamentari. Nes pa?
PPS Guvernul de la Bukale se stabileste de la Bruxal, ca sa nu va mai faceti iluzii. Sau ma rog, via Bruxal.
https://lovitura.ro/2026/05/27/sua-au-anuntat-ca-isi-retrag-submarinele-bombardierele-si-avioanele-de-lupta-din-europa/
@CV-I
I-o fi speriat Misha sau le trimit spre Taiwan. Eventual Iran sau pe din doua. Oricum nu te poti baza pe declaratiile yankeilor, ca mint cum respira.
Sau chiar vine meci mare la Oiropa si ricanii, ca de obicei se tin la umbra pana la momentul smantanirii oalelor. Ca cam ca-n 44. Oops, here we go again!
@CIB
https://www.libertatea.ro/stiri/volodimir-zelenski-a-ordonat-pregatiri-pentru-inca-doi-trei-ani-de-razboi-am-acest-sentiment-ciudat-aceasta-incredere-ca-nu-stiu-dumnezeu-iubeste-ucraina-5755407
Toata Stima Excelenta!!!
vali
🙂
PS:Nimeni nu vorbeste de PACE…
@CV-I
Zele saracul nu stie ce vorbeste, E deja in meniu dar n-o stie. Dar cu o conditie. Rusii sa termine meciul anul asta. Adica sa n-o mai lalaie.
Despre pace e vorba in istorie doar in pauzele publicitare. Filmul e despre razboi.
Mai exista o posibilitate. Yankeii vor sa-i aduca pe europeni la disperare si astfel sa-i determine sa apeleze la gesturi disperate, recte atac frontal la Rusia. In speranta bagarii Mericii in conflict. Sa vezi teapa ce ne luam de la golanii de peste garla cea mare. Praful se va alege de Europa. Stai p-aproape!
PS Probabil vor sa-i tina ocupati pe rusi in Europa in timp ce ei vor forta ceva ori prin Iran ori prin Taiwan. Ca n-au prea mult timp la dispozitie. Se numeste secventiere strategica. De la Berletic citire.
Uniparty PANICS Over Idea Of Peace Talks With Iran – https://www.youtube.com/watch?v=RIecVOgIjTE
Maestre, mă întreb ce draq au mai făcut împreună partidele cu președintele pe ascuns.
Deocamdată am aflat de beleaua cu legea salarizării și contractul de lobby.
Și ce draq de „acorduri politice” mai ascund ei de care trebuie să aflăm?
Oricum din cele două acțiuni rezultă că treaba cu „deficitu” a fost o mare minciună și că populația a fost sărăcită ca să se strângă bani pentru Ucraina și Moldova și ca să-i fure ei, evident.
Uite că Bolojan a avut 3 mil de euro să-i dea lui Nicușor ca să-și facă poză cu Trump.
Un pixel din poză e plătit de mine care am handicap grav din banii mei luați cu japca.
Grindeanu ori a înebunit de-a binelea, ori e șantajat de Nicușor de joacă cum i se cere.
Bă, Grindeanule, Nicușor azi e, mâine nu mai e nimeni în drum, tu chiar vrei să distrugi partidul?
Ce e aia înțelegeri pe șest pe banii României?
Să facă lobby Țoiu și Păduche 2 ambasador în SUA plus liota de 30 de păduchii consilieri de la Cotroceni în frunte cu Lazurcă. Ei ce draq fac?
Personal mă întreb dacă nu mai există parlamentari români din care să fie numit un prim ministru. E prea de tot impunerea unei persoane cu trei cetățenii și cu o ascensiune în România plină de semne de întrebare și un trecut tulbure tare.
Legile și Ordonanțele care vin pe bandă rulantă de la ex prim ministrul Bolojan și guvernul său care lucrează de parcă nu a existat o moțiune de cenzură sfidează cărțulia aia mică numită Constituție și cadrul legislativ existent precum și cetățenii acestei țări care efectiv nu există în mintea și preocupările parlamentului.
Ups, iote pe cine saluta Don Tzu cu mana la chipiu:
Ben-Gvir REVELS At Israel’s Control Over The U.S.
https://www.youtube.com/watch?v=M1fgMIo9hC0
Oare si la noi o fi tot asa?
Ilie Schipor este autorul cărții Destinul Tezaurului României.
Stimate maestre ,
Nu cred ca dorinta lui Nicusor de a se fotografia cu Don Tzu e mai mare decat dorinta escrocilor din firma de lobby car e i-au propus intalnirea pt de a pune mana pe 3 mil USD
E de-a dreptul fascinanta tacerea asurzitoare a justitiei „mele” apropo de institutia lobby-ului pa cocioc. Dupa umilele mele cunostinte n-a fost votata sau reglementata si se traduce un pic altfel. Dar ma rog, Romania ramane mereu surprinzatoare si fascinanta.
WILL RUSSIA FINALLY GO SCORCHED EARTH ON UKRAINE? | Jim Jatras – https://www.youtube.com/watch?v=fuPNGBiqhqw&t=49s
Lipseşte VIDEO-ul.
Mai incercati. Poate aveti o problema cu browserul. L-am incercat acum din nou si functioneaza. Daca folositi Firefox, activati plugins din setari. Pe Chrome sau Brave ar trebui sa mearga automat. Toate cele bune!
nu merge …,poate nici nu merită să meargă ….
N-am nici o alta solutie. La mine functioneaza fara probleme. Pe Chrome, pe Firefox si pe Brave. Incercat iar acum. De pe laptop cu Linux. Ma duc sa incerc si de pe gunoiul de windoze. Am revenit, merge si de pe ala. Chiar nu inteleg. In fine, trecem mai departe.
Russia Warns US and NATO to Get Out of Ukrainian Capital Before New Attack – https://www.youtube.com/watch?v=ANj9gPwqzqo
Maestre, nu e nici o crima. E by default. Se numeste fezandarea si pregatirea psihologica a septelului pentru razboi. Stati p-aproape ca urmeaza rationalizarea combustibililor si a curentului. Cu putin noroc nu acum ci incepand din toamna. Vina va fi aruncata pe dusmanul extern. Nici tigaile nu vor mai fi ce erau odata. La promotie. Cu cantec inainte, ‘arsh!
Vor der Kaserne, vor dem großen Tor
Steht ‘ne Laterne und steht sie noch davor
Dort wollen wir uns wiederseh’n
Bei der Laterne woll’n wir steh’n
Wie einst, Lili Marleen
Wie einst, Lili Marleen…
Ce vremuri…….Ai o intuitie ?
Nu se scrie ca in vorbirea vulgara. Au si nemtii acel „liaison” francez de mahala. Sa nu aud de ei. Probabil ca dupa WW3
vom scrie toti cu: gotisches Buchstaben.
PS La mine a venit vremea sa ma ocup de limbi moarte.
Am intuitia oricarui biped care nu are ca singur scop in viata doar sa-si satisfaca instinctul primar papa-caca. Am ales cantecul pentru introducerea in atmosfera si fiindca are un mesaj simplu si uman, era neutru si ascultat in ambele tabere. Gotische Buchstaben, keine schanssen. Vielleicht Kyrillisch oder Chinesisch, am besten.
PS Intamplator, maica-mea care era produs interbelic al Storojinetului si old school, stia sa scrie in gotic. Era o arta. Azi cred ca extrem de rara chiar si in spatiul teuton. De la ea posed bruma de germana, pasiunea pentru limbi straine si micul orizont cultural care ma face sa inteleg bogatia feluritelor culturi de pe biata noastra coaja.
Ja , ja ,
Eins , zwei , polizei
Drei, vier , offizier
Eu o stiam cu grenadier 😀