Pentru ca site-ul să poată fi folosit în cele mai bune condiții, vă informăm că sunt folosite tehnologii precum modulele cookie. Este necesar acceptul dumneavoastră pentru a folosi în continuare aceste tehnologii pe site și pentru a continua navigarea pe site în condiții optime.
Gestionați setările pentru cookie:
Essential cookies enable basic functions and are necessary for the proper function of the website. Modulele cookie esențiale permit permit funcțiile de bază și sunt necesare pentru buna funcționare a site-ului web.
These cookies are needed for adding comments on this website.
Cookie-urile de marketing sunt folosite pentru a urmări vizitatorii pe site-uri web. Scopul este de a afișa reclame relevante și atractive pentru fiecare utilizator în parte.
A video-sharing platform for users to upload, view, and share videos across various genres and topics.
: www.youtube.com (opens in a new window)
Puteți găsi mai multe informații aici: Cookie Policy
A început Consiliul de securitate al ONU pe tema incidentului cu drona de la Galați. Oana Țoiu: „Războiul Rusiei trebuie să înceteze” ( gandul.ro )
–
io vad ca a inceput o mondializare a dinamicii care pina sa nceapa consiliul era una locala, prin urmare stim deja prin cine se va inchide ea, prin cel care a initiat o, adica prin ro
–
deci n avem decit sa asteptam, …creca nu prea mult :))
oare o fi existind in istoria ro o dinamica ( locala ) care sa se mondializeze intr un timp atat de scurt?
nu prea cred :))
@cib,
Cu gara aia chinezeasca e doar o smecherie vizuala: te uiti la marime, dar nu imparti la populatie.
China are 1,4 miliarde de oameni. O tara de 10 milioane e de 140 de ori mai mica decat China.
Un proiect de 140 de miliarde acolo inseamna, proportional, 1 miliard intr-o tara de 10 milioane.
14.000 km de infrastructura acolo inseamna 100 km intr-o tara mica din vest.
Un oras de 10 milioane in China nu e „wow, au un oras cat o tara”. Pentru ei e sub 1% din populatie. La scara unei tari de 10 milioane, inseamna un oras de 70.000 de oameni. Nimic special.
Asa ca da, poza e frumoasa. Dar poza fara proportie e propaganda pentru fraieri.
@Paul
OK, Astept un proiect proportional in SUA sau Oiropa. Esti fericit? Sau ai luat-o pe calea lui online si ce nu-ti satisface narativul e propaganda pentru fraieri? BTW, cati km de cale ferata de mare viteza are tara lu’ MAGA? Dar stai, la MAGA se va introduce teleportarea. Nu-i asa ca inca mai folositi benzina etilata la camioanele alea cu motoare de 7 litri la 1 hp? Garile sunt tot ca in Sparta din „In the heat of the night”?
@cib, nu stiu cu cine te certi, dar sigur nu cu mine.
Eu nu am spus ca chinezii sunt prosti sau ca nu lucreaza strategic. Din contra, fix asta apreciez la ei: ca profitul nu se evapora doar in dividende, fonduri, speculatii, datorii, baze militare si razboaie „democratice”, ci il vezi in beton, otel, trenuri, porturi, fabrici, energie.
La unii profitul face bombe, consultanti si propaganda. La chinezi mai face si infrastructura. Aici chiar jos palaria.
Dar tocmai asta era discutia: cine controleaza profitul si unde il duce. Nu acupunctura, nu armonia cosmica, nu povesti cu motorasul chinezesc.
Gara aia nu e minune mistica. E profit organizat strategic. Iar cand mai pui si populatia Chinei in calcul, spectacolul devine ceva mai normal. Frumos, da. Impresionant, da. Dar nu magie.
P.S. You are wrong about me. Wrong assumptions, wrong movie… 🙂
@Paul
Yeah, sure, wong assuptions. My ass!
erata: assumptions. Am o tastatura de cacat. Oricum, ramane cum am stabilit, o dai pe dupa cires. And BTW, you’re not in the wrong movie, you’re in your favourite movie. The MAGA movie. My guts never lies. C u later!
@cib
Din contra, fix asta apreciez la ei: ca profitul nu se evapora doar in dividende, fonduri, speculatii, datorii, baze militare si razboaie „democratice”, ci il vezi in beton, otel, trenuri, porturi, fabrici, energie.
–
asta pentru ca ‘profitul’ l au investit mai intai in oameni
or asta se poate numa si numa folosind ‘dinamica intregului’ :))
–
‘asta apreciez la ei’
….pai ‘le ei’ tre sa i apreciezi mai intai …pe ei!:))), ca ‘ei’ sint cauza
fara ‘ei’, care au pus la temelie ‘dinamica intregului’, cuplindu se astfel la resursele …neamului lor:)), la potentialul uriesesc gradinarit in mii de ani, n ar fi ajuns unde sint 🙂
–
‘smantana’ nici nu se vinde si nici nu se ‘pierde’ n china:)),
‘untul chinezesc’ e nepretuit
daia 1+1>2 in china :))
–
asta spre deosebire de noi,
care habar n avem sa batem untul neamului :)),
iar daca se bate singur ori il aruncam pe apa sambetei, ori il consideram gunoi :)),
asta fiind prin definitie fix altceva decit ‘dinamica inrtegului’ :), ba chiar ceva fix pe dos :))
mimi, insisti in prostie dar macar esti consecvent!
@Paul
Totusi, nu mi-ai raspuns niciodata. Ai votat MAGA, n-asa? Iar Don Tzu is your Mesiah, right?
@Paul
As putea sa jur ca locuiesti undeva intre coasta de est si midwest. Ca intri mereu pana in pranz. Ora locala.
Abilitatile de limba engleza-americana si ora de intrare pe blog imi arata ca traiesti de cel putin 30 de ani la Merica si esti deja la pensie. Prove me wrong!
…tu cu cine vorbesti?! :)))
un mototor mic, dar varza, misca ‘in stil varza’ o masina mica
un motor mare, dar varza, misca ‘in stil varza’ o masina mare
chinezii au inventat motorul mic capabil sa miste masina mare
–
una e sa construiesti un bloc de 10 etaje si cu totul alta treaba e sa construiesti 140 de blocuri, concomitent
fara sa folosesti un ‘motor’ de 140 ori mai mare :))
chinezii au distilat procesul, asta e diferenta intre chinezi si restul lumii
la ei e functionala dinamica intregului, spre fundamentala diferenta
nu mimi, la chinezi se foloseste programarea strategica nu tactica. Tactica vine dupa ce s-a stabilit deja strategia. Da’ tu cu cine vorbesti?
Esti cumva alter ego-ul lui Paul si nu m-am prins io?
Ma to gandeam de ce tot iei in brate Mericutza si nu-i dadeam de cap. Right?
mimi, va plateste si ore suplimentare?
mimi, vaz ca te ncurci in atze, ceea ce e chiar haios!
chiar iti sta bine! :))))
strategia lor e ‘dinamica intregului’ :))
De mici sunt stricati
https://gazetadecluj.ro/elev-la-scoala-de-politie-exmatriculat-dupa-ce-o-declaratie-a-scos-la-iveala-60-de-episoade-de-consum-de-droguri/
@CV-I
Pacat ca nu aflam ce podoabe produc si scolile pentru corporatia Baneasa1 sau chiar si Baneasa2. Daca corporatistii aia nu controleaza piata de droguri, eu sunt mama lu’ Stefan cel Mare. Si incredibil de sfant 😀 😀 😀 😀 😀
pai …nu ti sint suficiente efectele? 🙂
Dedicatie pentru aprigii luptatori anti-comunisti: China Just Built a Train Station the Size of a City – https://www.youtube.com/watch?v=xn_-WL9g0HE
Toata constructia a durat 38 de luni. Astept cu interes un proiect asemanator oriunde in spatiul euro-atlantic 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
e vorba de armonii
china deja ‘se da’ pe propriile armonii,
la ei 1 + 1 > 2
–
proiecte or fi existind,…insa de la proiect la realitate e cale lunga
nu mimi, la ei 1+1=2. Precis. Daca facea >2, se introduceau erori sistematice si totul s-ar fi prabusit la primul stranut.
cib, nu matematica e la temelia chinei, ci …o altfel de energie, …care i defineste!, care le a permis chinezilor de a lungul mileniilor sa ‘opereze’ cu …acupunctura, cu moxibustia, cu medicina traditionala,…
in treburile astea 1+1 > 2,
abia atunci cind in china 1+1=2 …va incepe jalea in china
mimi, jalea a aparut exact in occident pentru ca opereaza cu relativitati unde 1+1 egal cu cat e ideologic la moda. Chinezii lucreaza exact si precis. Conceptia ta este exact ideologica iar ideologia ta opereaza cu orice in afara de matematica sau alte stiinte exacte. Cand ideologia bate realitatea, rezultatul e deja cunoscut. Avem exemple cacalau in istorie de asa nu!
n ai priceput …
la chinezi o impunsatura de ac plus o impunsatura de ac …au ca rezultat armonia, nu …doua impunsaturi de ac :))
–
esti …de vis!:)))))
simt ca vrei sa spui ca sint ….exasperant!:)))
…de capos! Si sigur n-ai avut jucarii cand erai mic. Si nici nasul nu te-a prins decat a treia oara.
un diliu ia un ciocan si ii da altuia cu el in cap
–
un ziarist vine, face poze ciocanului si in final afirma:
pe ciocan scrie made in china, asa ca china e vinovata.
intrebarea este: cine e diliul, de fapt?! :)))
dupa care la un moment dat vine cib si zice: subiectul cu ciocanul s a racit.
:)))))
pai …’procedura’ abia s a nascut!, cum sa moara …cind poarta un potential uriesesc?!
mai intai el trebuie descarcat,…ce i drept dupa puteri, insa puterile par a fi cel putin de nivel ‘accident nuclear’, deci …sint, nu gluma!:)), abia dupaia putind spera cineva ca subiectul s a racit
a citit pe ziarecom ceva legat de postul prelungit
–
si mi am amintit de ce spunea isus, ca omul se hraneste si cu Cuvantul
–
cred ca …poate cea mai simpla cale de a pricepe care e faza cu ‘cuvantul’ e sa pricepi ‘dinamica postului prelungit’ ba mai mult, cred ca un post care dureaza 40 de zile …explica suficient incat sa pricepi ce nseamna ‘cuvantul’
–
intregul univers care se naste, se dezvolta in organismul uman in timpul unui post relungit sint ‘ce lipseste’ din definitia ‘cuvantului’ …pe care omul e tentat s o folseasca crezind ca e suficienta, aia …uzuala, pe care o folosim …cam toti
acest univers e despre …’sufletul cuvantului’, care abia el lamureste…
e vreo asemanare intre drona devenita vedeta mondiala si Antihrist?
:)))))))))))))))))))))))))))))))
–
bineinteles ca e!
ii privesti dronei ‘urmele cuielor’, …le vezi!, …le pipai!,
dupa care spui ‘rusii au trimis o!,
pentru ca ‘ai vazut’, ‘ai pipait’, ….te poti si juraca asa e
–
la fel e si cu Antihrist!:))))
il vezi!,
il pipai! :)),
ii vezi minunile, le simti, …in final excalamand….iata Hristosul!:)))))
–
pe vremurile astea ‘credinta de tip Toma’ nu mai face doua parale…
e impotenta
am ajuns la vorbele …aviatorului :)), …pe vremurile astea numa cu inima mai deslusesti, mintea sigurica singurea devenind insuficienta
‘credinta de tip Toma’ a inundat lumea…
or …despre Toma ce s a perpetuat de a lungul mileniilor e fix ca era necredincios, de fapt asa i se si spune, Necredinciosul :))
–
o credinta de tip Toma nu face doua parale in fata dronei devenita vedeta mondiala,
de fapt ‘credinta de tip Toma’ e facuta pulbere fix de o drona, ….adica iote ca o drona a fost suficienta sa spulbere ‘credinta de tip Toma’ :))))
–
ce face ro, tot propovaduind ‘credinta de tip Toma, care e insasi Necredinta?
pai …’se antreneaza pe dos’ pentru a primi cum se cuvine ‘credinta de tip Antihrist’ :)))))
–
e …de gradinita, faza… 🙂
–
cineva, undeva, …are mare grija ca poporul asta sa fie naucit de cap!:))))
vegheaza …ceva de speriat!:)))))
Sezi bland, subiectul cu drona s-a racit. Inca se trage de el pentru ca unii oameni au un „beef” cu ala micu’. Si nu vor sa inteleaga ca baiatul e doar un actor, talentat de altfel, in piesa stupida jucata de pekinezii de la Bruxelles. Iar tu dai foale ca sa-ti iasa povestile psihedelice la vopsea. Cu Toma, bla bla bla. Cat despre limba romana, totul se incadreaza in normalitatea istoriei, numai limbile moarte nu se modifica in timp.
numai limbile moarte nu se modifica in timp
–
asa e, insa io altceva ziceam 🙂
limba e un efect, are o cauza, ‘mintea si inima’
–
unii, modificind …artificial …limba, incearca sa ‘modifice’ si ‘mintea si inima’,…Esenta
separe ca nu le e simplu… :))), din ce se vede, ca bastinasii …n au nimic impotriva modificarii, ramanand legati de Esenta :))))
in mod nativ!, …adica …pur si simplu! :))
Sezi bland, subiectul cu drona s-a racit.
–
:)))) fugi de aici!:))),
…io zic ca se ncalzeste, nu se raceste :)),
povestea din ucr se degradeaza, inteleg ca zile trecute ar a fost bombardata centrala din domba, motive se vor cauta, unele nemaiavand nevoie de cautare ca s au arata singure la fata!:))
ciuciu raceala!
se ncalzeste in stil atomic,…ca asta faci bombardind o centrala nucleara,…daramite altfel
–
astia de pe cocioc au deschis o usa, …la faza cu drona.
nu ei o vor inchide, cu niciun chip ei ( din pacate… )
Sezi bland, subiectul cu drona s-a racit
–
10:59 – Consiliul de Securitate ONU se reunește luni la cererea României după căderea dronei pe blocul din Galați ( ziare com )
e rece clotz! :))
Subiectul cu drona va fi discutat in CS de cativa portari si va fi inchis pe repede inainte dupa ce fiecare va recita poezia scrisa de acasa.
:)))
si cu potentialul uriesesc tocmai nascut cum ramane?!
:))
cib, important e potentialul. el s a nascut si …pina nu s o descarca …cumva …nu va disparea
–
mai pe sleau io cred ca ucr va avea probeme din ce in ce mai mari care le vor rezova …pe calea lor. o varianta de rezolvare a aparut di senin …in ro.
ei osa spuna …eventual …multumesc si vor activa solutia
–
ar rebui sa fie impotenti ca sa nu faca asa. deci daca sint, aia e. daca nu sint atunci …potentialul se va descarca.
cei de pe cocioc au deschis o usa.
pe care e imposibil sa o inchida ei.,,,le au lasat altora optiunea asta la indemana…
ei o vor inchide, insa s ar putea s o scoata din tatani,…cind o vor inchide.
unii s au jucat cu o energie …deosebita. care nu mai e in mana lor, indiferent ce impresii or avea ei…
parca io eram ala din universul paralel, nu tu…
Si bomboana aia care a picat in Polonia a avut „potential uriesesc”. Si s-a fasait presto. UKR va rezolva totul prin capitulare, pekinezii din Oiropa si-o vor fura in maxim doua ore daca incearca vreo manevra nesabuita iar yankeii nu vor incepe vreun meci cu rusii decat daca sunt sinucigasi. Sau fara alta optiune de a mai mentine vreo farama de hegemonie. Daca va fi sa inceapa hora mare, va fi de la optiunea Samson.
diferenta dintre boboana ro si bomboana pl
e leita diferentei dintre safe ro si safe pl
Sezi bland, subiectul cu drona s-a racit
–
:)))))
glumetule/glumeato :))
subiectul cu ‘credinta de tip Toma’ e …fierbinte!:))
si tendinta fierbintelii e sa devina si mai potenta 🙂
–
oamenilor li se vor arata tot felul de semne de cuie, pe care le pot si pipai, ….
asta e doar inceputul 🙂
–
aceste Vremuri sint ale ‘credintei de tip Toma’
‘credinta mintii’ e …Vedeta!:)))
vremurile astea sint …ale lui Toma!
Necredinciosul si a proiectat pina pe Vremurile astea …’procedura’
–
Toma e ‘credinciosul mintii’
e suficient pentru Antihrist,…si toate ale lui
insa e insuficient pentru Hrist, in acest caz fiind nevoie de inima, …de Duh!
–
geaba pipai urme de cuie cu mainile si ochii, …asta nu te va ajuta sa faci diferenta!
–
Toma, …Necredinciosul e fix despre Necredinta!,…si cu asta basta
…Anticredinta, adica ‘credinta care pune la indoiala Credinta e …’Credinta Mintii’
crezi!,….insa folosindu ti doar mintea!
–
Isus e despre Credinta Inimii, tron pe care sade intotdeauna Mintea’, deci isus e despre ‘Minte SI Inima’, pe cind Antihrist e despre Minte
mimi, romanii au fost niste prosti ca l-au ucis pe Iisus. Omul a batut primele cuie la tarcul in care oile trebuiau sa pasca linistite. Pana la urma s-au prins si ei de avantaj si au imbratisat smenul, facand crestinismul religie oficiala. Din acel moment, oile au fost definitiv priponite. In sfera respectiva de influenta. Azi vedem rezultatele.
in creatie, in Univers,…exista doua barci mari si late,
exista doua talere,
pe o barca scrie ‘Minte’
pe ailalta scrie ‘Minte SI Inima’
–
io, tu, altii, toti ailalti ….:)), se indreapta spre una dintre barcile astea,
negresit!
🙂
…indiferent care le o fi parerea,
care iti e opinia,
care imi e crezul :))
–
matricea mintii tale de cib tinde sa fie una …mintoasa :))), adica are nimicul la origine, daia se poate indrepta spre niciunde, spre Infinit! :))
Matricea mintii mele e momentana. In fata nu va fi cum nici in spate n-a fost decat nimicul. Toti suntem niste erori de sistem in univers. A functionat fara noi si va functiona fara noi. Cand coaja se va raci planeta va deveni doar o biata piatra fara memorie care zboara prin galaxie. Toate simbolismele dispar odata cu receptorii. Cu tot cu hrist si antihrist.
nu poti gasi ‘matematica’ in …’nimic’ :)))
daca ai gasit, atunci inseamna ca mai nainte dematematica a fost ceva
pe linga care matematica e pistol cu apa ( ea fiind un efect )
mimi, matematica e doar stiinta care ordoneaza fenomenele fizice si chimice cunoscute la un anumit moment dat din natura. E o inventie a omului. Natura vie asa cum o cunoastem e doar un accident cosmic. Nimicul suntem noi si matematica, adica instrumentul nostru de lucru. Fenomenele fizice si chimice din univers sunt perene. Distanta dintre punctul A si punctul B ramane constanta chiar daca n-am exista si n-am avea mijlocul si instrumentul de a o masura.
Distanta dintre punctul A si punctul B ramane constanta chiar daca n-am exista si n-am avea mijlocul si instrumentul de a o masura.
:)))
pai …daca referinta e universul …ce e aia ‘distanta’?!
de unde stii ca Universul opereaza cu Definitia numita ‘distanta’ ?!:))), pentru ca mai apoi sa tragi concluzia suplimentara ca distanta ramane constanta?!
mimi, tu esti ca ala din bancul cu vanatorul si ursul. Oricate explicatii logice ai primi, pana nu se pupa cu sticletii din caputzul tau, nu le recunosti nici mort.
uite, io zic ca ‘spatiul’ nici macar nu exista
exista ceea ce putem denumi ‘spatiu-timp’, ‘chestia’ asta fiind un melanj spatiu-timp :))
–
caz in care Universul poate fi inundat in doua feluri, unul absolut, celalalt fiind absolut relativ,
….
pentru ca in lipsa timpului poti ocupa tot spatiul din Univers,
iar i lipsa spatiului poti ocupa tot timpul din univers, …relativitatea, in cazul timpului, nascindu se din faptul ca timpul e un efect, cauza fiind spatiul
–
tot asa cum miscarea s a nascut din nemiscare si timpul s a nascut din …’lipsa timpului’, abia asta fiind ceea ce se numeste paici ‘vesnicie’ :))
dei vesnicia nu inseamna ‘tot timpul’, ci chiar ‘lipsa timpului’, asta fiind mai aproape de Spatiu, decit de Timp :)))
–
asa putindu se intelede si de ce un singur foton e suficient in Univers, pentru ca el umple tot spatiul in lipsa timpului si tot timpul in lipsa spatiului,…
prin urmare …ce sa faci cu doi, daca el insusi e Pluralul?! :)))
da tu de unde stii ca NU opereaza?
exact!, iote ce bine ai zis!:))
daca nu se pupa, daca nu …recunosc, adica daca nu mi suna bine …aia e!
–
abia cind imi suna bine …se potrivesc piesele n puzzle :)))
Asadar, in ultima instanta, tot la sticleti apelezi.
habar n am de unde stiu!:))
oricum ‘chestia’ functioneaza pe baza de ‘recunoastere’, nu de ‘cunoastere’, deci e un efect al daruirii, nu al acumularii,
adica …a picat para malaiata in gura lu natafleata:)), cum se zice la tara, ca altfel io nu mi explic :)))))
Adica CREZI ca stii. E cu totul altceva.
aicea e problema ta, creca,:)),
de la mine se vede ca asa e si cu asta basta!:)), e cu ‘si cu asta basta’, nu cu ‘cred’ :)))
care in sine o fi o forma de credinta, pina la urma, …nu neg, doar ca nu ma preocupa :))
mimi, o intrebare de logica. Cand oamenii vor disparea, cine va mai opera cu toate conceptele pe care le-am imaginat si creat? Si ce vor face hrist si antihrist in lipsa de oameni? Vor juca table sau nci ei nu vor exista pentru ca fac parte tot din conceptele imaginate de oameni? Ca nu cred ca pe cataroaiele de pe Marte le intereseaza existenta sau inexistenta unor inchipuiri ale fostelor fiinte de pe coaja albastra.
mimi, ai un glitch in sistem? Fugi la mamuca gemini si toarna un cearsaf!
un Cr nou și un Pământ nou, … se știe!:))))
posibil dar putin probabil. Ca si nasul vede savarina finei doar o data in viata.
pai da, dar …in mai multe vieti …poate ca se schimba situatia :)),
stii tu ca nu? :))))
Stii tu ca da?
1. Manualele de lb romana sunt facute dinadins sa urasti lb romana
2. Mi-a placut aia cu ” inventeaza experti „
@nae girimea
Toate manualele din occidentul colectiv (ce-mi place expresia 😀 ) sunt facute cu un singur scop precis: spalarea pe creier. Rezultatele sunt mai mult decat evidente. Si toate au ca sursa, celebrii de acum, cercetatori britanici 😀 😀 😀 😀
cei care dezinformeaza sint fix cei care propovaduiesc dezinformarea
De prin anii 1990 a început procesul sistematic de maltratare a limbii române.
–
e proces, dar mai nainte sa fie proces a fost proiect
proiect care a vizat si tara si natia
–
daca ingerii n ar fi cazut, cam praful si pulberea alegindu se de ei, am fi avut o balanta
insa singura balanta care s a maniefstat a fost …inertiia, adica ‘ce s a nsamantat pe ogor in urma cu ani, cu zeci de ani, insa mai ales cu sute si mii de ani mai nainte
De prin anii 1990 a început procesul sistematic de maltratare a limbii române. Referitor la gramatică, aici e o mare problemă; nici în școală nu se prea pune accent, darămite ulterior. Opinia publică este pasivă la fenomen. Vorbitorii și scriitorii de articole de prin publicațiile de presă online sunt exemple de Așa Nu!
De la un timp zgârie la ureche expresia „ persoana X are expertiză”. Una este să ai experiență profesională dovedită, alta este să fii expert (tehnic/medical/judiciar, etc),iar rezultatul muncii tale sau de echipă se numește expertiză. Ce să mai spunem că „aleșii” neamului folosesc neîncetat și fără noimă expresia.
„Succesul” vizitei de la Galați a cam fost omis de presă dar este amplu relatat și ilustrat pe rețelele de socializare. Dezinformatorul șef, eroul vizitei, ține cu tot dinadinsul să facă gafă după gafă nu numai pe plan național, dar și extern; în momentul ăsta personajul are zero credibilitate.
‘raspunsul’ ….manifestat pe retelele sociale arata ca …pina una alta …poporul isi foloseste si inima, ….mai ‘vede’ si cu inima, nu numai cu mintea 🙂