-Îndată, îndată, acum vă deschid! Aveți răbdare, nu e nevoie să vă sprijiniți de butonul soneriei! Tanti Nușa! Mata sunai așa nerăbdătoare? Ce s-a întâmplat?
– Unde-i Leonora?
– Care Leonora?
– Maică-ta!
– Pe mama nu o cheamă Leonora.
– Da cum?
– Pe mama, pe sora matale, o cheamă … dar cum? i-ai uitat numele?
– Și cine-i Leonora?
– E … era bunica, mama dumitale dragă tanti Nușa și a surorii matale, Pușa.
– Vreau să vorbesc cu Leonora, acum!
– Dar nu mai trăiește de vreo zece ani. Haide să te duc la mama, e în grădină schimbă niște ghivece.
– Nu vreau să merg în grădină. Vreau să vorbesc cu Leonora.
– Ufff! Dar nu pricepi că nu mai trăiește de câțiva ani?
– Bine. Atunci stai jos, am să vorbesc cu tine. Tu ești Evdochia?
– Nu, nu sunt Evdochia. Așa se numea sora Leonorei. Evdochia era mătușa matale și a mamei.
– Uite ce e dragă Evdochia, văd că nu recunoști nimic, te faci că nu exiști deși eu te văd și te aud.
– O chem imediat pe mama. Așteaptă puțin te rog, ia loc pe fotoliul ăsta.
…
– Servus Nușa, nu ne-ai spus că vii la noi, bine că suntem acasă.
– Mamă vezi că tanti Nușa e foarte sigură că eu sunt altcineva.
– Nu știu, dar semeni cu Evdochia.
– Bine, eu vă las să trăncăniți cât vreți, acum trebuie sa plec.
…
– Leonora, bine că te văd!
– Surioară dragă, mama Leonora ne-a părăsit acum zece ani.
– Chiar așa?
– Chiar așa. Eu sunt sora ta mai mică, Pușa.
– Aha… Deci tu nu ești Leonora.
– Nu, nu sunt.
– Să știi că am venit la voi fiindcă îmi este foarte teamă de ce se petrece acum în lume.
– Ce se petrece?
– Cum poți să întrebi așa ceva? Tu nu te uiți la știri, la televizor?
– Mă mai uit, dar stau mai mult în grădină cu roșiile și zarzavaturile mele. Anul ăsta a plouat și au crescut binișor toate.
– Phh… Zarzavaturi! Nu ești de loc la curent cu ce se petrece?
– Și ce se petrece?
– E pericol maaare, maaare de tot!
– Cu cine?
– Cu întreaga lume!
– Nu mai spune!
– Da! Mari schimbări au loc!
– Ei, ca să vezi…
– Ce să văd? Nu e vorba doar de ce arată știrile la televizor, e de-a dreptul grozăvie!
– Anume ce?
– Dragă e un summit în Kamceatka, extrem de important, decisiv!
– Unde???
– În Kamceatka, lângă Marea Ohotsk, doar știi, noi am învățat la școală de Marea Ohotsk..
– Nu în Alaska e summitul?
– Nooo… Acolo nu se duce nimeni că-i frig.
– Și cine participă la summitul ăsta din … Kamceatka?
– Cum cine? Molotov, Adenauer, Bulganin, chiar și Hrușciov!
– Dar întâlnirea asta a fost la Moscova, în 1955, nu în Kamceatka.
– Eu așa țin minte.
– Să-ți fie de bine. A mai fost la tine doctorița de familie?
– Nu, e în concediu. Dar cred că vine dacă o chemi tu pentru mine.
– Nușa, tu știi că noi avem o vârstă, și cu timpul mintea ne joacă feste.
– Tot ce se poate. Dar au anunțat și la știri că zilele astea se decide soarta lumii, acolo în Kamceatka.
– Bine, hai te conduc sus, la tine acasă.
– Ești drăguță dragă Leonora, ca întotdeauna.
– Eu sunt Pușa, sora ta mai mică.
– N-are a face, bine că am apucat să te anunț de summitul ăsta important.
Lasă un răspuns