Tanti Nușa și summitul

-Îndată, îndată, acum vă deschid! Aveți răbdare, nu e nevoie să vă sprijiniți de butonul soneriei! Tanti Nușa! Mata sunai așa nerăbdătoare? Ce s-a întâmplat?

– Unde-i Leonora?

– Care Leonora?

– Maică-ta!

– Pe mama nu o cheamă Leonora.

– Da cum?

– Pe mama, pe sora matale, o cheamă … dar cum? i-ai uitat numele?

– Și cine-i Leonora?

– E … era bunica, mama dumitale dragă tanti Nușa și a surorii matale, Pușa.

– Vreau să vorbesc cu Leonora, acum!

– Dar nu mai trăiește de vreo zece ani. Haide să te duc la mama, e în grădină schimbă niște ghivece.

– Nu vreau să merg în grădină. Vreau să vorbesc cu Leonora.

– Ufff! Dar nu pricepi că nu mai trăiește de câțiva ani?

– Bine. Atunci stai jos, am să vorbesc cu tine. Tu ești Evdochia?

– Nu, nu sunt Evdochia. Așa se numea sora Leonorei. Evdochia era mătușa matale și a mamei.

– Uite ce e dragă Evdochia, văd că nu recunoști nimic, te faci că nu exiști deși eu te văd și te aud.

– O chem imediat pe mama. Așteaptă puțin te rog, ia loc pe fotoliul ăsta.

– Servus Nușa, nu ne-ai spus că vii la noi, bine că suntem acasă.

– Mamă vezi că tanti Nușa e foarte sigură că eu sunt altcineva.

– Nu știu, dar semeni cu Evdochia.

– Bine, eu vă las să trăncăniți cât vreți, acum trebuie sa plec.

– Leonora, bine că te văd!

– Surioară dragă, mama Leonora ne-a părăsit acum zece ani.

– Chiar așa?

– Chiar așa. Eu sunt sora ta mai mică, Pușa.

– Aha… Deci tu nu ești Leonora.

– Nu, nu sunt.

– Să știi că am venit la voi fiindcă îmi este foarte teamă de ce se petrece acum în lume.

– Ce se petrece?

– Cum poți să întrebi așa ceva? Tu nu te uiți la știri, la televizor?

– Mă mai uit, dar stau mai mult în grădină cu roșiile și zarzavaturile mele. Anul ăsta a plouat și au crescut binișor toate.

– Phh… Zarzavaturi! Nu ești de loc la curent cu ce se petrece?

– Și ce se petrece?

– E pericol maaare, maaare de tot!

– Cu cine?

– Cu întreaga lume!

– Nu mai spune!

– Da! Mari schimbări au loc!

– Ei, ca să vezi…

– Ce să văd? Nu e vorba doar de ce arată știrile la televizor, e de-a dreptul grozăvie!

– Anume ce?

– Dragă e un summit în Kamceatka, extrem de important, decisiv!

– Unde???

– În Kamceatka, lângă Marea Ohotsk, doar știi, noi am învățat la școală de Marea Ohotsk..

– Nu în Alaska e summitul?

– Nooo… Acolo nu se duce nimeni că-i frig.

– Și cine  participă la summitul ăsta din … Kamceatka?

– Cum cine? Molotov, Adenauer, Bulganin, chiar și Hrușciov!

– Dar întâlnirea asta a fost la Moscova, în 1955, nu în Kamceatka.

– Eu așa țin minte.

– Să-ți fie de bine. A mai fost la tine doctorița de familie?

– Nu, e în concediu. Dar cred că vine dacă o chemi tu pentru mine.

– Nușa, tu știi că noi avem o vârstă, și cu timpul mintea ne joacă feste.

– Tot ce se poate. Dar au anunțat și la știri că zilele astea se decide soarta lumii, acolo în Kamceatka.

– Bine, hai te conduc sus, la tine acasă.

– Ești drăguță dragă Leonora, ca întotdeauna.

– Eu sunt Pușa, sora ta mai mică.

– N-are a face, bine că am apucat să te anunț de summitul ăsta important.


Clarificare comentarii:

Toate comentariile de pe acest blog sunt moderate.
Deși autorii articolelor de pe site, precum și redactorul-șef și administratorul, încurajează libera exprimare, aceasta presupune din partea cititorilor un comportament civilizat și un limbaj civilizat. Prin urmare, vor fi șterse comentariile care se abat de la această regulă. Acestea se referă, dar nu se limitează, la: cuvinte injurioase adresate autorilor, redactorului șef, administratorului și cititorilor blogului, precum și altor persoane, mesajele xenofobe și rasiste, mesajele ce îndeamnă la ură și violență, mesaje publicitare de orice fel (în caz că se dorește aceasta, scrieți la adresa webmaster@cristoiublog.ro), mesaje cu conținut obscen ș.a.m.d.
Cititorii sunt rugați să semnaleze orice abatere mai înainte menționată. În maximum 24 de ore cele semnalate vor fi analizate și se vor lua măsuri după caz.
Toți cei care doresc să își exprime opinia pe acest blog, se presupune că au citit și că sunt de acord cu cele menționate mai sus. În caz de dezacord, sunteți rugați să nu scrieți niciun comentariu sau să părăsiți imediat acest site.
Mulțumim tuturor cititorilor pentru opiniile civilizat exprimate, precum și pentru colaborarea lor!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *