Unul din cinci tineri români nu se află nici la școală, nici la serviciu, dar noi importăm sute de mii de lucrători

România nu își poate gestiona marile probleme, defectele structurale ale societății.
Una dintre ele este procentajul imens de tineri (între 15 și 29 de ani) care nu se regăsesc nici la școală, nici la vreun curs de formare și nici nu au serviciu, așa-numita categorie NEET (not in education, employment or training).
Aici deținem un nedorit loc de campion european cu 19,2% dintre tinerii între 15 și 29 ani nefiind nici la școală, nici la serviciu și nici la formare profesională. Unul din cinci tineri din România pleacă în viață lipsit de șanse.
Din păcate pentru noi, suntem singura țară din UE care nu și-a îmbunătățit acest scor în ultimii 10 ani. Adică l-am scăzut doar ușor, de la 20,9% în 2015 la 19,2% în 2025.
Hai să vedem ce au făcut alții: grecii au scăzut de la 24,1% la 13,6%, italienii de la 25,7% la 13,3%, bulgarii de la 22,2% la 13,8%, spaniolii de la 19,4% la 11,5%.
Unul din cinci tineri ai noștri nu se află nici la școală, nici la serviciu, dar noi importăm sute de mii de lucrători din Nepal, Pakistan, India, Sri Lanka. Ce fel de politică publică este aceasta? Să îți abandonezi propria populația și , în același timp, să imporți populații cu mari diferențe culturale, de la mii de kilometri distanță?

(Petrișor PEIU)


Clarificare comentarii:

Toate comentariile de pe acest blog sunt moderate.
Deși autorii articolelor de pe site, precum și redactorul-șef și administratorul, încurajează libera exprimare, aceasta presupune din partea cititorilor un comportament civilizat și un limbaj civilizat. Prin urmare, vor fi șterse comentariile care se abat de la această regulă. Acestea se referă, dar nu se limitează, la: cuvinte injurioase adresate autorilor, redactorului șef, administratorului și cititorilor blogului, precum și altor persoane, mesajele xenofobe și rasiste, mesajele ce îndeamnă la ură și violență, mesaje publicitare de orice fel (în caz că se dorește aceasta, scrieți la adresa webmaster@cristoiublog.ro), mesaje cu conținut obscen ș.a.m.d.
Cititorii sunt rugați să semnaleze orice abatere mai înainte menționată. În maximum 24 de ore cele semnalate vor fi analizate și se vor lua măsuri după caz.
Toți cei care doresc să își exprime opinia pe acest blog, se presupune că au citit și că sunt de acord cu cele menționate mai sus. În caz de dezacord, sunteți rugați să nu scrieți niciun comentariu sau să părăsiți imediat acest site.
Mulțumim tuturor cititorilor pentru opiniile civilizat exprimate, precum și pentru colaborarea lor!

Un comentariu pentru articolul „Unul din cinci tineri români nu se află nici la școală, nici la serviciu, dar noi importăm sute de mii de lucrători”

  • Un articol cretin, scris de cineva care n-are in minte decat chestii politicianiste, fara nici o legatura cu vreo realitate. Daca asta e AUR, sa ne fereasca Domnul de voi!
    Nu de alta dar Petrisor Peiu, nu e unul care vorbeste sau scrie doar ca sa se afle in treaba, ce-i trasneste prin minte! E senator al romaniei, din partea AUR deci, este o persoana de la varful acestui partid! Asa fiind, el vorbeste si scrie IN NUMELE partidului pe care-l reprezinta, inclusiv in Parlament!
    Orice bou poate citi niste numere si poate face constatari dar un „politician de varf”, TREBUIE sa gaseasca cauzele care au dus la efectul nociv constatat si SA VINA CU SOLUTII!
    Voi, nemernicii analfabeti care va numiti pompos „politicieni”, ati distrus invatamantul si practic ati eliminat invatamantul profesional, nu eu! Tot voi ati marit taxarea si ati impus suprataxe suprataxelor la orice, astfel incat munca IN ROMANIA a devenit pura sclavie!
    Voi ati lasat ici si colo, posibilitatea urmarii unor cursuri profesionale in doar cateva meserii cu cautare extrem de limitata, ca frizeri, bucatari, etc. dar, CONTRA-COST sau pe langa ITM, cursuri care se tin DOAR in cazul in care exista suficienti doritori. In profesiile cu adevarat cautate, VOI ati eliminat practic, posibilitatea calificarii la locul de munca!
    In conditia in care VOI ati transformat efectiv dreptul la pensie intr-un ajutor de stat pe care Statul il acorda cand, cum si cui vrea, ati eliminat motivarea tinerilor de a se angaja OFICIAL si i-ati obligat sa caute sa lucreze „la negru”!
    Pot continua asa, o saptamana si tot n-am sa termin cu enumerarea porcariilor pe care in dementa si inconstienta voastra, le-ati facut si le faceti de 36 de ani, IMPOTRIVA propriei tari si propriului popor!
    VOI ati determinat depopularea tarii prin emigrare, VOI ati pus demografia romaniei la pamant, VOI ati adus diploma de bacalaureat la nivelul unui inscris care sa ateste ca absolventul are oarece functionalitate in analfabetismul impus DE VOI!
    Aaaaa! Voi, de la AUR, n-aveti nici o vina, doar suportati „greaua mostenire”, nu? La naiba, nu sunteti nici unii fecioare venite de pe alta planeta, 90% dintre voi, proveniti din partidele alea pe care le injurati acum sau ati colaborat din plin cu ele, in fapt, VOI fiind in mod egal, vinovati de situatia actuala, participand la TOATE deciziile de cacat, care ne-au adus aici!
    Dar nu-i nici o problema, daca e vreo problema, va mai duceti sa-l pupati in cur pe Trump si pe urma veniti sa ne spuneti ce „suveranisti” si „nationalisti” sunteti voi!
    Solutii pentru Romania? Da-i naibii de romani si da-o naibii de tara! Sa ne fie suficient ca contabilizati public mizeriile ca de solutii… fiecare pe cont propriu!
    Deunazi ziceai de reactoarele modulare de la Doicesti. Te-ai gandit macar o secunda, cand ai scris articolul execrabil pe care l-ai publicat aici, ca implementarea proiectului aluia inseamna supunerea unei populatii imense din cea care inca mai exista pe aici, la un experiment pe care NICI O ALTA TARA de pe planeta asta nu l-a acceptat si DE AIA nu trebuie facut? A, da! E un proiect care vine de la stapanul vostru din America, de „suveranisti” ce sunteti!
    Puah!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *