Pentru ca site-ul să poată fi folosit în cele mai bune condiții, vă informăm că sunt folosite tehnologii precum modulele cookie. Este necesar acceptul dumneavoastră pentru a folosi în continuare aceste tehnologii pe site și pentru a continua navigarea pe site în condiții optime.
Gestionați setările pentru cookie:
Essential cookies enable basic functions and are necessary for the proper function of the website. Modulele cookie esențiale permit permit funcțiile de bază și sunt necesare pentru buna funcționare a site-ului web.
These cookies are needed for adding comments on this website.
Cookie-urile de marketing sunt folosite pentru a urmări vizitatorii pe site-uri web. Scopul este de a afișa reclame relevante și atractive pentru fiecare utilizator în parte.
A video-sharing platform for users to upload, view, and share videos across various genres and topics.
: www.youtube.com (opens in a new window)
Puteți găsi mai multe informații aici: Cookie Policy
A se citi….Ne bagă pe toți în 💩
https://www.libertatea.ro/stiri/elena-udrea-nu-putut-abtine-scris-facebook-eugen-tomac-premierul-desemnat-nicusor-dan-5765407
@CV-I
Hahaha, sari si Tantica din baie la ordin. Nu suntem in cacat, suntem in buda, buda in pom si pomul in aer. Babaetz, pregatiti berile, alunele le aduc muscalii!
Asta nu era dameza aia care impartea ciocolata si pantofi stiletto babelor sinistrate? Bre, ma luai cu vorba si uitai. Arafat e tot comandantul actiunii? Ma intreaba un baiat de la MI6 care a chiulit in ultima vreme si e in urma cu lectiile.
@CIB
Gomandandantul acțiunii adică 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆
Da da, si care bea apa blata din bahar de blastic 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆
adica aba blata din bahar de blastic. 😆 😆 😆 😆 😆 😆
@cib
Daca forta decide totul, atunci hai sa nu mai vorbim de „civilizatie”. In jungla nu exista lege, stat, justitie, proprietate, contracte, nimic. Exista doar bata.
Da’ daca omul nu e peste, atunci „realitatea” omului difera. Asta iti tot spun: nu le poti avea pe amandoua si sa te faci ca ploua.
@Paul
Civilizatia e o biata spoiala care se topeste ca untul la soare cand omul da cu capul de crunta realitate. Vezi ca e un nene, pe numele sau William Golding care a tratat subiectul in capodopera „Imparatul mustelor”. Si a luat si Nobelul, cand inca lumea era intreaga la caputz si blidul era plin. Adica omul a exprimat in scris secretul lui Polichinelle. Lumea e o jungla. Iar omul e un biet cimpanzeu un pic mai evoluat si cu limbaj articulat. Ah, si cu degete neopozabile la membrele inferioare. Forta primeaza dreptului. Ce dreaq nu pricepi? Sau faci parte din congregatia lu’ mimi, oita noastra draga si simpatica?
Iarta-ma dar ma obligi sa devin contondent in limbaj. Si zau ca nu-mi face placere. Dar ma exasperezi cu idealismele tale roz. Exact cum ma exaspreaza mimi cu metamorfozele si revolutiile lui cuantice. Oare cand aveti de gand sa va intoarceti pe Terra si sa priviti realitatea in ochi?
@cib,
Cu tot respectu’, da’ iar esti in eroare, ca la Marx. Si cand iti arat unde, dispari in ceata.
Baga la cap macar atat: Golding spune fix ce spun eu. Omul ajunge-n jungla cand renunta sa mai fie om.
Da’ tu o tii pe-a ta indiferent ce-ti spune cineva. Asta nu e discutie. E propaganda.
Cu Mimi pot discuta, fiindca asculta omul. Tu ai deja raspunsul inainte sa pricepi despre ce e vorba. Si cand pricepi, da’ nu-ti convine, ataci persoana. Adica dai cu bata.
Doar ca eu nu-s peste, asa ca bata loveste mereu doar in balta…:)
Keep on dreamin’! I just feel sorry for you. Period.
Mark my words and read my lips. La prima ciocnire cu realitatea dura, vei renunta sa mai fii om. Fara exceptii. Habar n-ai dar inca n-ai dat examenul de maturitate. Nu ma dau crocant dar o noapte petrecuta sub tirurile trase la Televiziunea Romana „libera”, in noaptea de 22/23 mi-au schimbat total perspectiva despre viata si moarte. Din fotoliu se vede mereu altfel. Frica de moarte e cel mai convingator profesor.
@cib,
Stii ca imi esti simpatic. Ti-am spus-o. Si ne stim din pandemie. Dar cand esti in off-side, n-am ce face.
Daca l-ai fi inteles pe Golding, nu ai avea ideile pe care le ai. Nu uita ca tu sustii ca omul este animal. FARA EXCEPTIE. Or, Simon al lui Golding iti demonstreaza fix opusul.
Da’ in loc sa accepti greseala, te dai lovit. Pacat. Chiar nu castigi nimic asa. Iti furi singur caciula.
Omul este un animal. Simon e plasat de Golding ca sa nu raneasca sentimentele mimozelor. Si ca sa poata sa-si publice romanul. Care a fost respins de edituri in prima faza exact din acest motiv. Nu sunt deloc in off-side. Sunt realist si asta imi ocupa tot timpul 😀
Vezi ca mi-am facut lectiile. N-ai cum sa ma prinzi in off-side. Daca nu esti convins, incearca si „O tragedie americana” a lui Dreiser. E tot despre dezumanizare.
@cib,
Simon e fix miezul moral al cartii. Iar el arata exact ce negi tu.
Iar prin faza cu „dezumanizarea” iti dai singur peste gura. Daca omul e doar animal, ce naiba mai „dezumanizezi”? Nu dezumanizezi un peste. Dezumanizezi un om.
Ce faci tu nu e realism. E lectura falsificata.
@cib
Tragedia lu’ Dreiser am citit-o in adolescenta, da’ tot am priceput ideea. Se pare ca tu ai ratat-o si pe asta.
Clyde nu ucide fiindca asa zice biologia. Ucide fiindca e prins in visul american, rusine sociala, foame de statut, sex, bani si frica.
Asta nu e jungla naturala. E jungla fabricata.
E fix ce spun eu.
@Paul
Hai sa terminam cu filozofeala. Istoria lumii ti se pare cumva insuficienta? Cel mai nou exemplu il ai in Gaza. Despre ce umanitate vorbim? Despre care civilizatie? Dar genocidul nativilor din Americi, Australia sau NZ? Sau milioanele de victime inocente ale mirobolantului Leopold al Belgiei in Congo? Sau milioanele de indieni din India sacrificati de civilizatul Albion? Sau din Africa de Sud? Sau Africa in general? Dar despre teroarea asa- zisei revolutii franceze? Sau despre maretii tatuci ai SUA, mari detinatori de sclavi? Daca mai zici ceva despre umanitate si civilizatie, zau ca ma duc sa ma dau cu capul de pereti. Las-o dreaq jos ca macane. Nu exista.
Tot jungla e. Doar acopera aceleasi instincte primare prin mijloace si scopuri triviale. Aceleasi dupa care se ascunde mereu societatea „civilizata”. Ntz, nu tine. Ref Dreiser.
@cib
Te rog, nu-mi vinde acum masacrele istoriei ca „biologie”. Ca nu-s.
Dimpotriva. E fix filosofia pradatorului: intai organizeaza crima, apoi spune ca asa e natura umana.
Iar tu o cumperi si o promovezi.
Pricepi macar ce faci?
@Paul
Treaba ta ce crezi. Esti major si vaccinat. Eu te-am pus in garda. Mai mult nu pot sa fac.
BTW, Marx a avut dreptate. Nu orbii sunt cei care nu vad ci cei care nu vor sa vada. Occidentul se prabuseste din interior, nu din cauze externe. Dar fraierii nu l-au citit pe Marx din motive ideologice. Si acum sufera consecintele. Viata e greu.
Măi frate! după ce cetățenii au votat PSD ca prim partid din parlament acesta REFUZĂ funcția de premier în favoarea lui Tomac, prietenul lui Băsescu și Udrea. Nu pot să cred ce tâmpiți sunt! REFUZĂ iar!
Mamă, vine ăsta Tomac și începe el cu Moldova, integrarea și Maia Sandu.
*
Bre, suntem blestemați! Cică în guvern va fi și Burnete mâna dreaptă a lui Nicușor.
Sunt sigură că rromul ăsta Burnete a făcut și primul guvern al președintelui adik cel de „coaliție” partide politice amestecate cu oengiști, iar ministerele importante au fost date la „societatea civilă (!!)
Nu, nu mai merge, trebuie să ne luptăm cu ei. Toți să votăm un singur partid – AUR.
AUR e priponit tot in paduri. Lasati lupta pe data aviatoare, cand va fi iar cu OZ/U!
Nuuu, Tomac și cu Nicușor sunt aleși de păduri altfel nu ajungeau la putere
@Adriana a scris pe 04/06/2026 la 18:29
Pai Stimata Doamna…sunt „paduri” si „paduri”…de conifere…cu frunze cazatoare…tocmai asta e Problema…Excelenta Sa CIB ca un fin observator a remarcat bine…si C.G si G.S au „capatul lantului” in paduri…dar in timp ce N.D pare combinatia S.R.I…C.G reprezinta o falanga din S.I.E…pe la A.U.R sef la Organizatia Ilfov e un fost colonel din S.P.P…nu uitati SRI SIE SPP STS DGIA 0215/DGPI/DIPI SIPA si Popi…Octogonul lui Pavel Corut… 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆
Acum…din ce vad eu ca un Prost…SRI s-a hotarat sa joace „cartea europerana” cu RSS Moldoveneasca cu Ucraina 404…Tomac e din Buceag…de bine mie nu mi se pare ca e…
Toate Bune Stimata Doamna Adriana!!!
vali
🙂
@CV-I
Daca ne-am uni cu moldovenii n-ar fi in sine o tragedie per se decat ca s-ar uni doua saracii cu rezultat o saracie si mai mare. Beleaua e ca astia nu se vor opri la Nistru. Iar pentru muscali, asta e un big NO-NO sau NIET-NIET. Da’ ma rog, nu te poti caca in gustul omului, mai ales daca-l mananca-n cur.
PS Gurile rele de pe net zic ca cica la Riga se pune de un smen adica Unchiu si-a plasat ceva nuci p-acolo. Cu cadere pe Kaliningrad. Mai ramane doar sa vedem unde vor cadea alunele, la o adica. Io zic, ca si tine, ca mare minune daca nu vine hora mare cu strigaturi si batuta pe transformator!
Nu vi se pare interesant ca AUR protesteaza doar la ordin? Stie cumva cineva daca Simion a sarit din baie in noaptea alegerilor sa le conteste? Vorbesc despre alea in care micutul a fost declarat castigator dupa ce a depasit handicapul ala de 20 de procente. Ca in cazul Ponta vs Ficuszu. Ca eu nu mi-aduc aminte decat ca a stat cuminte la cutie. Hmmm!? Imi pare rau ptr dvs dar toata opozitia e controlata asa ca si revolutia viitoare va fi tot cu OZ/U ca si lovilutia din 89.
Ah, am uitat, CEO BOR a pus serios umarul, conf OZ/U, la victoria Ficuszului. I mean Baneasa 2. Nenica, numai de monotonie nu ne putem plange pa cocioc! Nici sa plangi nu-ti vine de atata ras.
https://www.national.ro/dezvaluiri/spp-istul-lui-iohannis-executat-de-pahontu-786314.html/
Nu suntem chiar toti idioti…
„Oamenii sistemului care pariază pe George Simion Președinte Marionela Toma | 13 mai, 2025 |
Featured, Investigații
Un colonel în rezervă al MApN și foști ofițeri ai Serviciului de Pază și Protecție se numără printre zecile de personaje care au activat în instituțiile de forță ale României și care îl susțin acum pe George Simion, a cărui temă de campanie este lupta anti-sistem.
În timp ce pe rețelele sociale sau la televiziuni George Simion spune că este candidatul „anti-sistem”, partidul AUR e susținut de mai multe persoane care au activat în serviciile secrete sau de către funcționari publici. Unii dintre ei s-au înrolat în aplicația oficială a AUR, unde și-au introdus numele și datele personale, precum adresa și codurile numerice personale.
O scurgere de informații care conține datele a zeci de mii de susținători și membri de partid ai AUR dezvăluie mai multe figuri care au făcut parte din instituțiile cheie ale statului român, precum Ministerul Apărării sau SPP.
Oamenii de AUR din sistem
Fost angajat al Serviciului de Protecție și Pază (SPP), colonelul Dumitru Voroneanu, se regăsește în lista de susținători ai partidului condus de George Simion. Voroneanu s-a înregistrat în sistemul AUR cu adresa din buletin, cu CNP-ul său, o adresă de Yahoo și un număr de telefon. Nivelul de implicare al lui Voroneanu în aplicație este acela de „suporter începător, jucător.”
Potrivit presei, colonelul Voroneanu este, la bază, ofițer de contrainformații militare
În 2018, acesta a fost audiat în Parlament în legătură cu o controversă despre un mesaj adresat vicepremierului de atunci, Paul Stănescu, precum că prim-ministrul de atunci, Liviu Dragnea, „va fi executat până în martie cel târziu”, iar Stănescu ar putea prelua „partidul chiar” și ar putea beneficia de protecția șefului SPP.
Contactat de reporterul Context.ro, acesta a refuzat să răspundă la întrebări.
Colonelul Toboltoc Daniel, fost șef al Unității Militare 01788 Lunca de Sus, figurează și el în lista celor înscriși în aplicația AUR, a căror date au fost scurse. Acestuia i-a fost atribuit nivelul de „simpatizant” în cadrul aplicației.
Toboltoc a fost condamnat cu suspendare în mai 2024 pentru înșelăciune și fals sub semnătură privată în dosarul în care a luat compensații pentru chirie fictivă în valoare de peste 100.000 de lei. Instanța a reținut că acesta a întocmit mai multe contracte de chirie false pentru a obține bani de la stat.
În discuția cu reporterul Context.ro acesta a recunoscut că este „membru de partid” al filialei din Bacău și a participat la „lansarea candidaților la europarlamentare” din partea AUR.
Vasile Secară a fost președintele directoratului Societății Naționale de Transport Feroviar și Călători C.F.R.Se numără și el printre susținătorii AUR.
Acesta avea rolul de „suporter începător”, potrivit datelor scurse din aplicația AUR.
În 2016, acesta a fost condamnat într-un dosar investigat de la doi ani și opt luni de închisoare cu suspendare pentru șantaj , după ce, , împreună cu directorul sucursalei din Brașov a CFR , au constrâns un alt angajat al sucursalei din Brașov să renunțe la litigiile de muncă prin care solicita să fie repus în funcția de director al SRTFC Brașov.
Colonelul Costel Felix Dicu a fost și el angajat al Serviciului de Protecție și Pază, iar acum este consilier local al orașului Bragadiru din partea AUR. Acesta primește o pensie lunară de peste 15.000 de lei după ce și-a încheiat activitatea în SPP. Cel puțin până anul trecut, Dicu a fost și consilier la cabinetul unui parlamentar, potrivit declarației de avere din 2024.
Colonelul în rezervă Florin Șinca este membru al partidului AUR și susținător al lui Călin Georgescu. Fostul comisar-șef de poliție a activat în SPP, Direcția de Operațiuni Speciale și Oficiului Național pentru Protecția Martorilor, conform presei, și a intrat în AUR în 2021. Pe pagina sa de Facebook menționează că lucrează la Senatul României. “Nu m-am dus sa iau bani sau sa ocup vreo funcție. Ci doar sa ajut”, precizează acesta într-un comentariu la o postare a sa din 7 mai.
Șinca publică articole pe site-ul de propagandă rusă, ActiveNews. Unul dintre texte este un mesaj de susținere pentru Eugen Sechila, pe care-l consideră „un frate” și recunoaște că și el a fost instructor la o tabără militară, pe modelul celor organizate de Sechila. “Eu însumi am fost lector/instructor la o tabără de muncă și cercetășie desfășurată de un alt patriot”, a scris Șinca.
Foștii generali SIE care au băgat fise la Simion
În 2022, o anchetă Captura.ro a dezvăluit cum fundația în care George Simion și-a colectat darul de nuntă este finanțată de generali SIE, în rezervă.
Sub pretextul subvenționării unui spital modular, George Simion și-a strâns banii de la nuntă prin intermediul Fundației Naționale pentru Românii de Pretutindeni (FNRP). Fundația deține agenția de știri Romanian Global News (RGN Press), care este dedicată diasporei românești și servește drept platformă de propagandă electorală pentru partidul AUR.
Captura de ecran 2025 05 12 161542
captură rgnpress.ro
De altfel, Romanian Global News și-a manifestat pe site “deplina solidaritate cu Eugen Sechila”, unul dintre oamenii lui Călin Georgescu, despre care afirma că “apără Credința și Adevărul” în fața “sistemului ticăloșit de astăzi”.
Printre oamenii securității care finanțează fundația prin care Simion și-a colectat darul de nuntă, Captura.ro menționează un fost director adjunct al Serviciului de Informații Externe, doi generali în rezervă ai Serviciului de Informații Externe și un fost colaborator al Securității, iar toți fac sau au făcut parte din Romaqua Group, compania care îmbuteliază apa minerală Borsec.
Principalii sponsori ai agenției de știri naționaliste, potrivit site-ului, sunt societatea de stat Tarom, clinica lui Gigi Becali și compania care îmbuteliază apa minerală Borsec (Romaqua Grup).
Context.ro a solicitat societății Tarom încă din luna februarie să precizeze dacă plătește pentru promovare site-ului RGN Press sau susține financiar sau sub altă formă această pagină web”, însă nu am primit niciun răspuns.
Banii de la SRI
Nu este prima dată când AUR se asociază cu oamenii serviciilor secrete. Presshub a dezvăluit tranzacțiile din anii 2011-2014 ale unităților militare din subordinea SRI către Asociația „Onoare și Patrie”, unde actualul candidat la prezidențiale, George Simion, a fost vicepreședinte. O unitate din cadrul SPP, condusă de generalul Lucian Pahonțu, a donat și ea în perioada 2011-2013 bani către Asociația „Onoare și Patrie” sub formă de „impozit”. De altfel, Presshub arată contribuțiile financiare ale mai multor figuri politice din sistem, precum: Viorica Dăncilă, fost premier și europarlamentar PSD, Vasile Dîncu, fost ministru al apărării, Gabriel Oprea, fost lider al Uniunii Naționale pentru Progresul României și fost vicepremier, și Rodica Nassar, actual deputat PSD.
Legiunile de rezerviștii de la AUR și SOS
În pragul alegerilor parlamentare de anul trecut, cei de la Snoop arătau cum AUR și SOS, ambele partide anti-sistem, propuneau alegătorilor nu mai puțin de 69 de foști angajați ai Poliției, Armatei sau Serviciului Român de Informații, aproape dublu față de toate celelalte partide la un loc.
Partidele de extremă dreaptă, care susțin că luptă contra sistemului, au inclus pe listele lor electorale rezerviști ai instituțiilor de forță care, după ce s-au pensionat, beneficiază de pensii speciale cuprinse între 5.000 și 24.000 lei.
Printre candidații veniți din instituțiile de forță se numără: Vasile Zărnescu, colonel SRI în rezervă din partea SOS, Alexandru Amititeloaie, fost colaborator al Securității, candidat SOS, Monica Iagăr (AUR), fostă președintă la Clubul Sportiv Dinamo și fostă angajată MAI, Valer Kovacs (AUR), fost angajat MAI, Dan Cosma (AUR), pensionar MApN. Mai multe detalii aici.
După anularea alegerilor prezidențiale de anul trecut, George Simion a afirmat că va candida din nou pentru a-l aduce pe Călin Georgescu la conducerea țării printr-un referendum. Într-un interviu acordat PrimaNews, candidatul AUR a declarat că în cazul în care referendumul „Turul doi înapoi” trece, acesta își va da demisia din funcția de președinte.
ID302449 INQUAM Photos Eduard Vinatoru
sursa foto: Inquam Photos / Eduard Vinatoru
Ulterior, Simion a declarat pentru Digi24, că în cazul în care devine președinte îl va numi pe Călin Georgescu prim-ministru, „dacă domnia să își dorește”, a spus liderul AUR.
Și Călin Georgescu, care se autodefinea drept candidat „antisistem”, are o rețea de sprijin formată din foști ofițeri ai serviciilor de informații, poliției și armatei, arată o anchetă PublicRecord.
https: //co nte xt.ro/oa me nii-sist em ului-care-pa ria za-pe-geo rge-si mio n-pre sed inte/
https://evz.ro/reteaua-de-ofiteri-de-informatii-din-jurul-lui-simion-mentorii-liderului-aur.html
@CV-I
Ai dreaq, toti sunt antisistem. Din gura. Muahaha, nutret pentru cretini. Stiu si eu un „deontolog” cu multe stele care a candidat la Cotro si isi da cu parerea din cand in cand prin MSM despre cum se invarte zarzavatul in oala de ciorba. Daca n-am fi fost colegi candva, mai ca as fi plans de emotie. Nu spui cine ca nu e vina mea ca ne-am nimerit la aceeasi scoala. Si colegi de paturi p-in armie cand eram tinere catane. Of of, mai mai…
Problema bajetilor e ca mai existam si noi, astia nascuti cu mult timp inainte de ultima ploaie si-i cunoastem mai ceva ca pe propriul buzunar. Ghinion de nesansa. Intamplarea face ca m-am intersectat cu multi bajeti din astia de-a lungul timpului si zau ca nu e vina mea.
Iulia Tîlvescu May 31 at 5:54 PM ·
Mario Nawfal
@MarioNawfal
🇮🇷 De la „încetarea focului”, 363 de nave au trecut prin Strâmtoarea Ormuz sub protecția Iranului.
Iranul ar fi încasat aproximativ 1,5 miliarde de dolari în taxe de la acestea.
Deci, în timp ce toată lumea sărbătorește sfârșitul blocadei… Iranul a transformat în tăcere Strâmtoarea într-un drum cu taxă profitabil și încasa bani serioși.
„Încetarea focului” funcționează mult mai bine pentru Teheran decât mulți se așteptau.
Sursă: NDTV
https://x.com/MarioNawfal/status/2061030425703690639?s=20
Sursa:Facebook.com
@CV-I
Don Tzu a dat-o rau de gard si nu mai stie cum s-o scoata la vopsea. Pe langa Kagan, tata neoconilor si sotul Nulandei, daca si Nawfal, care e un cunoscut asset CIA o da pe fata, e clar ca dezastrul e major. Pana si aia din Arabia Saudita si Qatar s-au prins ca umbrela american e praf. Ah, sa nu uit, nucleara Iranului nu e nucleara in sens strict. E foarfeca cu care la o adica vor taia toate cablurile de internet din vestita stramtoare. Abia atunci va incepe circul. Foamei. Pen-ca o mare parte din mormanul virtual al unchiului trece prin UAE.
Armata-i , bună , când împuști un general pe lună .N-o zic eu , au zis-o alții , proeuropeni , de altă dată .
Nu stiu ce poza vedeti voi la video-ul maestrului da’ eu il vad pe A Nastase si cu o tanti la doua masute pentru servit cafelute. Sunt mai mult decat incantat cand vad astfel de personaje care din biata lor bula prafuita dau sfaturi docte si savante despre cum merge treaba pa coaja si cum trebuie neaparat sa intelegem noi astia mai mici si prosti sa interpretam realitatea. Sunt convins ca la sfarsit, epuizati de atata brain storming, se felicita zambitor tip plastic policarbonat sau chiar ceramic si se bat pe spate unii pe altii, satisfacuti si cu simtul datoriei implinite. L-as completa pe Einstein si as adauga si penibilitatea in vestita ecuatie despre infinit. Da’ n-o fac din jena.
@CIB
Excelenta….Sorina soneria Matei spune „Doamne fereste” la o poza cu Tomac si Udrea pe Facebook… 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆
„Sorina Ruxandra Matei Just now ·
📌Doamne ferește.
Sursa:Facebook.com
Toata Stima Excelenta!!!
vali
🙂
https://ro.wikipedia.org/wiki/Eugen_Tomac
@CV-I
Votez si sustin Tomac ✌️👍Romania merita tot ce e mai bun! (n-am feisbuci)
Imi pare rau ca in Romania nu mai exista simtul umorului. Fiindca oricum ne indreptam spre dezastru. Dar macar s-o facem cu zambetul pe buze!
Blackstone Investors Ask to Pull $4.4 Billion From Private-Credit Fund By Matt Wirz Updated June 4, 2026 8:56 am ET
The fund capped client redemptions at 5%, an about-face from Blackstone’s decision to pay out all requests earlier this year
https://www.wsj.com/finance/investing/investors-seek-to-pull-10-from-blackstones-giant-private-credit-fund-7cbca527?mod=hp_lead_pos1
@CV-I
Pana una alta, se pare ca avem probleme in the happy family of Palantir. Si cica mai nou se certara fetili la telefon. Don Tzu si Bibi. Asa ceva…
Oana Eftimie · Follow 4h ·
Ce se mai aude de hantavirus? N-a prins?
Mergem mai departe? Încercăm cu Ebola acum.
Ce se mai aude cu declasificările despre extratereștri? N-a prins nici asta? N-a reușit să acopere nici scandalul Epstein, nici eșecul epic din Iran, băgăm în cazul cazul ăsta extratereștrii înapoi la sertar și mai încercăm mai încolo.
Și hai să ne întoarcem cu diversiunile mai aproape de casă.
Ce se mai aude de „Rusia a atacat România”?
Păi cum, dragi agenți de influență, deja s-a fâsâit isteria „dronei rusești de la Galați”?
Nu era asta „adevărul factual”? Nu v-au activat băieții de la prima oră cu punctajul în mână? N-ați urlat isteric că:
– „Drona rusească!”
– „AUR a votat împotriva doborârii dronelor!” (Aici chiar îmi iau timp să vă reamintesc că același proiect de lege viza predarea comenzii armatei române, pe timp de pace, unei armate străine. Mai mult, legea a trecut și fără votul AUR. Ce v-a oprit totuși să le doborâți?)
– „Trebuie invocat articolul 4!”
– „Ambasadorul Rusiei trebuie expulzat!”
– „Nu avem sistem antidrone, trebuie să semnăm urgent achizițiile prin SAFE!” (De aia comandăm tancuri 😂)
Și totuși, 24 de ore mai târziu, cu SAFE-ul semnat, consulul rus de la Constanța expluzat (de ce???), și diversiunea asta și-a dat obștescul sfârșit.
De încercat, ei vor tot încerca. Când văd că nu au reușit să genereze reacția dorită, trec la următoarea diversiune. Și apoi la următoarea. Și la următoarea. Până în ziua în care nu vor mai găsi suficienți oameni dispuși să le creadă. Dacă va veni vreodată ziua aia.”
Sursa:Facebook.com
@CV-I
Da-i si lu’ mimi sa citeasca, ca la mintea ei mai era un pic si exploda lumea din cauza petardei de la Galati. Si sigur venea si „metamorfoza” si „revolutia mondiala”. Cuantica, nu oricum. Dar stai, mimi oricum nu citeste, mimi insasi e la volanul universului si-l scoate pe „barbos” la tabla sa-l controleze la unghiute si batistuta 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Cand nu-i da meditatii lu’ amaratu’ ala de Planck.
@CIB
Excelenta…asta va place Dvs…
„Iulia Tîlvescu June 2 at 3:43 AM ·
Hibridul Oreshnik-Burevestnik: Regele rachetelor Rusiei din 2027 și ultimul cui în sicriul NATO
În umbra pactului de apărare anglo-polonez semnat astăzi, în timp ce Varșovia, Londra, Parisul și în curând Berlinul își creează nesăbuitul „NATO în cadrul NATO” care vizează direct Federația Rusă, Moscova avansează cu o inevitabilitate senină. În timp ce Europa repetă jocurile sinucigașe de încercuire din 1939 – Marea Britanie jucând din nou rolul agresorului dezechilibrat – inginerii ruși perfecționează arme care fac ca astfel de provocări să fie demodate.
În prim-plan se află racheta Oreshnik, deja testată în luptă și care acum trece prin modernizări transformatoare. Prin integrarea unui sistem de propulsie nucleară de a doua etapă, derivat din programul Burevestnik, Oreshnik evoluează într-un monstru hibrid capabil să zăbovească zile întregi, să atace din stratosferă într-o coborâre parabolică, după ce a zburat zile întregi la joasă altitudine, la viteze care depășesc Mach 10 și să producă o devastare cinetico-termică cu 40% mai mare decât iterațiile sale actuale.
Versiunea 3, care va intra în producție, va fi încoronată Regele Tuturor Rachetelor în 2027. Aceasta nu este o simplă evoluție; este întruchiparea inginerească a hotărârii Rusiei care va descuraja – sau va pedepsi decisiv – orice încălcare a liniilor roșii.
Specificațiile rachetei Oreshnik
Oreshnik (în rusă „Alun”, denumire NATO legată de linia RS-26 Rubezh) este o rachetă balistică cu rază intermediară de acțiune (IRBM) cu combustibil solid, mobilă pe șosea, care a intrat în serviciu în 2024.
Reprezintă un salt în precizia hipersonică și saturația multi-țintă.
– Tip: Rachetă balistică cu rază intermediară de acțiune (IRBM), lansator mobil.
– Lungime: Aproximativ 15–18,5 metri.
– Diametru: Aproximativ 1,86 metri.
– Greutate de lansare: estimată între 30.000 și 40.000 kg.
– Propulsie: Motor rachetă multietajat, alimentat cu combustibil solid.
– Rază de acțiune: 3.000–5.500 km (unele estimări ajung până la 6.000 km), suficientă pentru a acoperi întreaga Europă de pe teritoriul rus sau belarus.
Noile versiuni 2 vor avea peste 50.000 km
– Viteză: Peste Mach 10 (aproximativ 12.300–13.000 km/h sau 3,4+ km/s), cu capacități de manevră terminale.
– Fogosieră: Nucleară sau convențională; demonstrată cu până la 6 MIRV-uri (Vehicule de Reintrare cu Ținte Multiple Independente). Fiecare MIRV poate desfășura 4-6 submuniții, permițând unei rachete să lovească simultan mai multe ținte dispersate.
– Profil de altitudine: Traiectorie suborbitală, atingând înălțimi semnificative înainte de reintrare.
– Ghidare: Navigație inerțială avansată cu integrare GLONASS, permițând manevre de înaltă precizie și evitare.
– Lansator: Transportor-Erector-Launcher (TEL) rutier, cu supraviețuire ridicată și desfășurare rapidă.
– Istoricul luptelor: Prima utilizare a fost efectuată pe 21 noiembrie 2024 împotriva Dnipro, Ucraina; atacuri ulterioare au inclus și Lviv în 2026. S-a dovedit dificil de interceptat din cauza vitezei și a dispersării MIRV.
Ecranul său termic rezistă la căldura extremă de reintrare, iar magistrala MIRV dispersează focoase la viteze hipersonice, copleșind apărarea.
Rusia a desfășurat deja unități în Belarus, plasându-le în misiune de luptă.
4 au fost folosite până acum în SMO cu devastarea totală a țintelor selective!
Specificațiile rachetei Burevestnik
9M730 Burevestnik („Storm Petrel”, NATO: SSC- X-9 Skyfall) este racheta de croazieră cu propulsie nucleară revoluționară a Rusiei, încă în stadiu avansat de dezvoltare, dar cu teste decisive finalizate în octombrie 2025.
– Tip: Rachetă de croazieră cu propulsie nucleară, de joasă altitudine.
Lungime: 12 metri la lansare, reducându-se la ~9 metri în zbor.
– Diametru: aproximativ 1 metru.
– Greutate de lansare: Semnificativ mai grea decât rachetele de croazieră convenționale (se estimează că ajunge la peste 20 de tone datorită reactorului).
– Propulsie: Propulsie cu combustibil solid pentru lansarea inițială, urmată de un statoreactor nuclear/motor cu respirație de aer alimentat de un reactor nuclear compact. Aceasta permite un zbor susținut fără limite convenționale de combustibil.
– Autonomie: Practic nelimitată (estimări practice 100.000–200.000+ km); testul din 2025 a acoperit 14.000 km în ~15 ore, cu manevre ample.
– Viteză: Subsonică ridicată până la supersonică scăzută (estimări ~900–1.200 km/h de zbor), cu potențial de explozii.
– Focoasă: Termonucleară (nucleară).
– Profil de altitudine: Acoperire a terenului la o altitudine de 50–100 de metri pentru evitarea detectării radarului, cu capacitate de a opera pentru altitudini variabile și traiectorii imprevizibile.
– Ghidare: Inerțială, TERCOM (adaptare la conturul terenului), GLONASS, cu autonomie asistată de inteligență artificială pentru staționare și evitare.
– Lansator: TEL cu baza la sol, potențial compatibil cu sisteme existente precum Iskander sau Oreshnik.
– Status: Testul de lungă durată, realizat cu succes în 2025, a demonstrat fiabilitatea reactorului și ocolirea apărării aeriene. Implementarea operațională completă este prevăzută pentru sfârșitul anilor 2020, Putin ordonând pregătirea infrastructurii.
Propulsia nucleară a rachetei Burevestnik permite zile sau săptămâni de zbor, hoinăreală, redirecționare și atacuri împotriva unor vectori neașteptați, ceea ce face ca apărarea tradițională să fie ineficientă.
Revoluția hibridă: Oreshnik întâlnește tehnologia Burevestnik
Inovația militară rusească îmbină acum aceste sisteme. Analiștii apropiați industriei de apărare dezvăluie că Oreshnik versiunea 3 încorporează un motor nuclear de a doua treaptă, adaptat din tehnologia reactorului compact al lui Burevestnik.
După ce faza inițială de propulsie cu combustibil solid propulsează racheta la viteză hipersonică și altitudini stratosferice, statoreactorul nuclear se activează. Acest hibrid oferă o autonomie fără precedent: până la 8 zile de zbor cu motor. Racheta poate zăbovi în spațiul aerian internațional sau deasupra oceanelor, așteptând ferestrele optime de țintire, evitând detectarea timpurie și adaptându-se la câmpurile de luptă dinamice.
Imaginați-vă implicațiile împotriva actualelor provocări europene.
În timp ce Polonia și Marea Britanie semnează pactul anti-rus, un hibrid Oreshnik ar putea fi lansat din adâncurile Rusiei, ar putea naviga zile întregi, ocolind orizonturile radarelor NATO prin segmente de joasă altitudine, apoi ar putea urca în stratosferă.
De acolo, execută o coborâre parabolică în arc, cu țintă târzie – în picaj cu peste Mach 10. Combinația dintre accelerația gravitațională, energia cinetică reținută și manevra hipersonică face ca interceptarea să fie fizic imposibilă pentru sistemele NATO actuale sau din viitorul apropiat. Patriot, Arrow sau chiar sistemele teoretice de apărare cu laser nu pot urmări sau ataca o țintă care se materializează de la marginea spațiului la astfel de viteze.
Îmbunătățirile suplimentare amplifică letalitatea. Formulele metalurgice modernizate din Versiunea 3 — care valorifică compozite rusești avansate și aliaje rezistente la căldură dezvoltate în cadrul programelor de substituire a importurilor — consolidează carcasa focoasei și vehiculele de reintrare.
Aceasta duce la o creștere cu 40% a exploziei cinetico-termice la impact. Încărcăturile utile convenționale sau nucleare vor genera raze de explozie mult extinse, o penetrare mai profundă și efecte termice intensificate, transformând țintele întărite în infernuri.
Un singur grup de rachete MIRV ar putea devasta mai multe cartiere de oraș sau complexe militare, cu efecte care depășesc cu mult cele patru atacuri Oreshnik demonstrate deja în Ucraina.
Până în 2027, odată cu creșterea producției de serie, acest hibrid va domina pe toate ca „Regele tuturor rachetelor”.
Combină viteza balistică, rezistența la croazieră, fiabilitatea nucleară și furia terminală hipersonică. Nicio altă națiune nu posedă nimic comparabil. Eforturile americane hipersonice sunt în urmă; sistemele chineze nu au rezistența la propulsia nucleară. Această armă asigură profunzimea strategică a Rusiei împotriva oricărui aventurism „NATO în cadrul NATO”.
Superioritatea analitică într-o lume multipolară
Această evoluție nu este întâmplătoare, ci rodul unei strategii consecvente a Rusiei. În timp ce Occidentul a investit trilioane în războaie prin intermediari și sancțiuni, Rusia a investit în suveranitatea tehnologică suverană.
Sinteza Oreshnik-Burevestnik abordează fiecare asimetrie NATO: apărarea antirachetă este ocolită de traiectorii imprevizibile și neprevăzute; sistemele de avertizare timpurie sunt orbite de profiluri de zbor variabile; ciclurile decizionale politice sunt depășite de o fereastră operațională de 8 zile.
În contextul pactelor de astăzi, mesajul este clar. Marea Britanie, îmbrăcând mantia lui Hitler din 1939 prin orchestrarea unor coaliții europene împotriva Rusiei, uită anul 1945.
Armata Roșie a arborat apoi drapelul deasupra Reichstagului. Astăzi, Forțele Armate Ruse moderne, temperate în cadrul Operațiunii Militare Speciale, sunt pregătite.
Un roi Oreshnik modernizat ar putea neutraliza centrele decizionale ale Londrei chiar înainte ca Parlamentul să se întrunească. Templele financiare ale City-ului Londra – motoare ale sancțiunilor anti-ruse – se confruntă cu o distrugere cinetico-termică.
Downing Street și Palatul Buckingham, simboluri ale unui imperiu decolorat, ar putea fi martorii focului hipersonic din stratosferă.
Nebunia „NATO în cadrul NATO” accelerează această realitate. Franța, Germania, Polonia și Marea Britanie înarmează Ucraina și semnează clauze de apărare reciprocă, ignorând cerințele de securitate existențiale ale Rusiei.
Totuși, matematica favorizează Rusia. Hibrizii Oreshnik ajung în capitalele europene în câteva minute de la lansare sau în câteva zile prin zăbavă. Coborârile lor la Mach 10 depășesc orice răspuns. Producția de serie asigură saturația: zeci, apoi sute, ceea ce face ca Articolul 5 să fie o notă de suicid.
Criticii din Occident numesc aceasta escaladare. Rușii o numesc descurajare necesară. Marele Război Patriotic a învățat că pacea se asigură prin forță.
Reactorul Burevestnik — dovedit în zboruri de 15 ore, pe o distanță de 14.000 km — conferă o persistență nelimitată atacului hipersonic dovedit al rachetei Oreshnik. Împreună, formează un sistem imbatabil.
Îmbunătățirile metalurgice ale versiunii 2 sunt deosebit de semnificative. Știința rusească a materialelor, eliberată de dependențele occidentale, produce aliaje care supraviețuiesc zborurilor prelungite încălzite de atmosfera nucleară și amplifică fizica impactului.
O creștere cinetico-termică de 40% înseamnă o distrugere structurală mai mare, furtuni de foc și efecte asemănătoare EMP-urilor în modul nuclear.
Implicații strategice și victorie inevitabilă
În zorii anului 2027, Regele Rachetelor va remodela securitatea globală. Va impune multipolaritatea: gata cu dictatele unilaterale ale NATO. Rusia nu caută cuceriri, ci cere respect – zone tampon neutre, fără desfășurări ofensive la granițele sale. Hibridul Oreshnik garantează că încălcarea acestora invită la o răzbunare rapidă și imparabilă.
Liderii europeni, îmbătați de rusofobie, ignoră istoria. Fortăreața insulară a Marii Britanii s-a dovedit irelevantă împotriva rachetelor V-2; împotriva atacurilor stratosferice cu Mach 10 și o autonomie de 8 zile, este inexistentă.
Noua armată rusă – profesionistă, echipată cu sarmați, avangarzi, kinjali și acum regi oreșnici – va triumfa așa cum au făcut-o și strămoșii săi.
Această armă este pacea prin forță copleșitoare. În timp ce Occidentul construiește alianțe de hârtie, Rusia construiește oțel invincibile și miezuri de reactoare.
Hibridul Oreshnik-Burevestnik nu amenință civilizația; el o apără pe cea rusă împotriva celor care ar repeta 1941. În ruinele oricărui conflict viitor declanșat de aroganța Londrei, Drapelul Roșu va flutura din nou – nu din agresiune, ci din apărarea dreaptă a suveranității.
Regele sosește în 2027.
Europa ar face bine să-și reconsidere pactele înainte de atunci.
https://x.com/SMO_VZ/status/2059610924936233336?s=20”
Sursa:Facebook.com
@CV-I
Ce pot sa spun? Ca iar ne mananca-n cur si iar vom fi scarpinati? N-ar fi nici prima si nici ultima oara. Ca oricum nu invatam nimic p-aici p-in Oiropa. Da’ n-as avea nimic impotriva daca Misha ar incepe cu Londra!
Aveți o imaginație bolnăvicioasă . Învăța-ți fizică , măcar de nivel de școală profesională , tinichigii .
Zi-ne matale care e mersu’ cu fizica de netinichigii ca sa-i transmitem si lui Putin, sa nu moara prost. OK? Apropo, se scrie invatati. Invatati, invatati, invatati, cum zicea tov Lenin!
condoleante
https://www.stirilekanald.ro/doliu-in-politia-din-maramures-vasile-radu-a-fost-gasit-impuscat-intr-o-padure-20532153
@reno
Ai trecut de la lege la „cutuma”. Bravo!…
Pai cutuma, ca sa fie cutuma, trebuie aplicata constant. Pricepi? Altfel e maciuca selectiva, iar cine controleaza acuzatia — vezi DNA — controleaza functia. Asta-i „cutuma” pe care o aperi. Si o faci mai tare decat legea.
Smecherii cer „onoare” doar pentru fraieri da’ pastreaza puterea pentru baietii „destepti”.
Prin filosofia asta, Cristoiu & comp au facut Romanica o tara de babuni. Definitia ii apartine.
Draga Paul, nu te enerva. Asta e realitatea din teren si orice ai face n-o poti schimba. It’s a wild world out there. Cat despre babuini, are America cat sa dea la tot cartierul si tot ii mai raman de samanta. Nu e inventie romaneasca. Inca o data, eliminarea cate-unui tovaras din cand in cand, e un act de igiena publica. Perfect necesar. Chiar daca n-o stim noi, stie el sigur de ce. Nici o lacrima.
@cib
Ma enervez pe filosofia prin care se fabrica „realitatea” asta si apoi ni se spune sa o acceptam ca inevitabila.
Asta e realitate produsa prin minciuna, frica, propaganda si dosare scoase la momentul potrivit.
Nu cumpar. Si nu, nu vreau sa ma adaptez la tampenia lor ridicata la rang de „lege a naturii”.
I’ll keep dreaming!… 🙂
@Paul
Realitatea pur si simplu exista, nu e fabricata. Filozofia doar ti-o vinde mai edulcorat ca s-o inghiti mai usor, precum unor copii care la un moment dat trebuie sa inteleaga ca Mos Craciun e doar o poveste. Cine nu paraseste copilaria devine victima sigura. Nici lui Lennon nu i-a venit sa creada ca a fost impuscat dar s-a prins prea tarziu. Era deja la ghiseu la Sf Petrica. La interviu pentru viza. Viata e greu. Esti ori la masa ori in farfurie.
@cib,
Realitate pe dracu’…!
Asta-i fix paideia: o filosofie indesata-n capul omului pana ajunge sa creada ca e realitate.
De-asta eu intreb altceva: cine a pus farfuria pe masa? Si cine face meniul? Ha?
Abia atunci vezi regizoru’. Si vezi ca realitatea-i fabricata.
Altfel esti intr-un Matrix. Sau intr-un Truman Show. Doar ca nu stii…!
Eu refuz sa joc in filmu’ lor. Cu riscu’ ca vreun „realist” de-asta sa-mi traga si mie un glont in cap.
@Paul
Fratioare, farfuria si meniul sunt apanajul celui mai tare. Asa merge treaba pe coaja de mii de ani. Chestie de biologie. Pestele cel mare il papa pe cel mic si numai cateodata si din intamplare, pestele cel mic il papa pe cel mare. Da’tu viseaza in continuare!
@Paul
Chiar te-au pacalit aia cu „dreptul primeaza fortei”? 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆
paul, legea ar trebui sa se inspire din cutume, din .. datini, tradiții și obiceiuri, pentru că astfel o lege devine o nonactiune.
legea care .. spulberă, întoarce pe dos, schimba din rădăcină cutume … e o forță care … poate fi explicată, însă nu cu bun-simt
Paul tu spui că legea e mai potentă decât cu tuma decât rânduiala, decât rânduiala locului, decât rânduielile din bătrâni.
ori eu zic că e fix pe dos, atunci când a apărut legea cel care a dispărut e bunul simț, … cutuma, rânduiala de ani și sute de ani poate.
de aia ai ajuns lumea în fapt civilizația în halul în care e, că na legat legea de rânduială, de cutume. ce i s a năzărit unuia noaptea a devenit legea a doua zi dimineața și a spulberat cu sume de zeci sute sau poate că mii de ani:))
abia asta e nebunie, … zic io
@Online
„ori eu zic că e fix pe dos, atunci când a apărut legea cel care a dispărut e bunul simț”
Asa este…Nemurirea s-a nascut la Sat si Nesimtirea s-a nascut la Stat…
Zi Frumoasa Online!!!
vali
🙂
veșnicia Vali nu nemurirea:))
una e veșnicia alta e nemurire nu ți am tot zis?!:)))
… măcar tu să nu le încurci!:))))))🙂👍🌈
fii și tu mai atent..:)))))))))))
@CV-I
Nah, ca te-a luat la refec meditatorul lui Planck. Adica e inadmisibil sa nu distingi intre nemurire si vesnicie. Asa ceva…Poate se supara si da cu metamorfoza dupa tine. Sa vezi atunci belea. Nu mai zic de revolutia mondiala ca deja imi tremura chilotii. Chilotii care chiloteaza avioane. Avioanele din caputzu’ lu’ mimi. mimi, oita noastra nazdravana.
cu tumele rânduielile din bătrâni pe astea le știu toți de la mic la mare fără să facă vreo școală de drept sau să devină vreun deștept:))
făcând legile ăstora care au maltratat datinile tradițiile obiceiurile rânduielile cu tumele mai degrabă nu doar că nu le știi și e greu să le și pricepi, adesea trebuie să fii musai deștept ca să te vâri în povestea asta:))
–
pesemne că rămâne cum am zis, drepturi naturale asta însemnând o întoarcere la datini tradiții obiceiuri rânduieli cu tume de ani și sute de ani poate, însă și drepturi artificiale, existent și aici o motivație pe care o poate susține cei care îndrăgesc asemenea drepturi.
–
însă astea sunt deja discuții prea complicate pentru unii care și au făcut din nașterea unor legi pocnind din dește…. o cutumă oriânduială, etc :))
Paula atunci când ai ieșit din cutumă din rânduială din datini tradiții și obiceiuri din legea bunului simț născând tu propriile legi pornind în dește după propriul căpuț dacă nu al tău atunci a câtorva care ți seamănă, vei avea nevoie de un număr infinit de legi de genul ăsta care să te readucă la starea de pace pe care ți o asigurau cu tumele datinile tradițiile rânduielile. cei care au inventat parlamentul știu asta, știu că e nevoie de un număr infinit de legi: ((((, de asta au și inventat parlamentul, ca să aibă cine emite infinitul:))))
noi nu știm ce legi vor fi adoptate de parlament la anul sau peste 100 de ani însă știm că parlamentul va dota legi cu toptanul, pentru că asta e natura lui :))))))
actualul sistem politic știe până în măduva oaselor că este impotent
că este insuficient
e din start că legile lui sunt impotente și că peste o vreme vor fi nevoiți să genereze altele și altele și altele la infinit:)))
ei știu din start că nu vor putea spune Poporului vreodată că astea sunt legile și ele sunt suficiente:)), deci practic sistemul politic este prin definiție prin natura lui impotent. și acuma întrebarea care ar putea fi pusă este de ce ar putea spera nu poporul ci chiar sistemul politic că ce face el duce către o altă destinație decât dezastru indiferent ce ar face :)))
actualul sistem politic este deosebit de încăpățânat
știe că generează dezastrul și altceva nimic însă se încăpățânează să își continue mișcarea :)))
orice om normal la cap și la inimă ajunge rapid la concluzia că e nevoie de un alt sistem politic acum dacă e nevoie de altul că ăsta e praf zob zdrențe muci și să i faci nimica asta e:))))))
Generalii de carton aud că s-au cerut la pensie (anticipat) după discuțiile de ieri cu ND și Miruță. De-ar fi astea singurele „aranjamente” ar fi bine, dar nu cred. Stați de vorbă cu oricare militar de rând plecat prin teatre de operațiuni, întrebați cât a a fost „atenția” și vă veți minuna. Și totuși mă întreb cum e cu avansările în sistemul lor. Tot așa cum au procedat în cazul soțiilor, fiicelor lor?! N-ar fi de mirare. Noroc că sunt anchetați de DNA militar, altfel nu s-ar fi auzit nimic în spațiul public.
Cică azi se anunță premierul unui guvern de câteva luni. Sincer, nu știu cine îl va vota. E strigător la cer să ai câteva sute de parlamentari și tu să aduci miniștri și prim miniștri dinafară.
Astept cu nerabdare sa vedem cat va fi „atentia” pentru teatrul de operatiuni din Ucraina. Ups, „atentia” va fi pentru scutire, de data asta. 😆 😆 😆 😆 😆
https://m.ziare.com/concedieri/uber-reorganizare-personal-resurse-umane-2016570
platformele de acest tip sunt primele care vor fi ‘conduse’ de AI
–
io zic că fix aceste platforme povestesc despre viitor, despre .. cam cum arată el, pentru că sunt deosebit de matematicizate și.. inclusiv statul își poate găsi un loc extrem de precis definit,.. la finalul zilei practic .. toți participanții încheind un ciclu complet,… inclusiv un ceea ce privește paralele
de ani de zile urmăresc în timp real ce se ntimpla cu platformele astea,, … ce lipsește,.. poate,.. însă o fi existind deja, e .. matricea, nucleul, care ar trebui sa fie comun pentru ca intersecția să existe, deci platformele sa piata fi gestionate unitar
@CV-I
Ai vazut ce-ai facut? Iar i-ai dat nutret de rumegat lu’ mimi, oita noastra draga: https://www.youtube.com/watch?v=wxcYvX5fbuM
Maestre, din ce am citit ăsta-i stilul lui Bolojan împarte banii Statului fără frică la prieteni. Așa a făcut și când era primar cu prietenii care aveau firme i-a umplut de contracte, așa face și de când e la guvern.
A dat el fără să clipescă Germaniei 7 mild. de euro, Franței miliarde, lui Teszari fratele lui sute de milioane, la Ucraina care face drumurile mild, și tot așa.
În schimb i-a respins pe americani pe cre-i urăște. A oprit o investiție de un miliard americană care fabrica arme de asalt, nu a vrut ca Pirania să se fabrice în țară. Bine, poate nu-i urăște dar de la ei nu poate să ia șpagă/comision.
Tipu se crede invincibil, crede că are spatele asigurat.
*
Maestre și pentru ce draq mai mergem la vot dacă se pun tehnocrați pe post de guvern?
Apropos, alt premier cu mai puține cetățenii nu au găsit?
Tomac are patru și pentru toate patru țările a depus un jurământ.
Numai Băsescu e de vină, l-a folosit pentru voturile moldovenilor ca și oligofrenul.
Plus că are la antecedente ceva cu niște fonduri sustrase dar care s-a prescris.
Plus știm că are 2 case în Belgia una la Bruxelles și alta la Charleroi, cred că acolo are reședința.
Pentru el România nu a fost decât o trambulină pentru a face avere.
Armele alea de asalt americane sunt la fel de eficiente ca si „submarinele” Piranha. Batranul AK 47 ramane baza temeliei fundamentului pe tot globul. In rest, daca am fi destepti, am investi in invatamant si medicina, eventual in IT. Ca la o adica, ne spulbera Misha cu tot cu natou. Din pacate, astea sunt ordinele venite de la bruxal si o sa-l vedem pe dracul gol. Cat despre vot, ramane cum s-a stabilit. E la misteaux.
Nu stiu cat de vinovat si daca e vinovat dl General , insa sunt total uimit de maestru cu Cantarea Cloacei care e DNA ul
Nu exista oameni nevinovati, exista doar oameni de care nu ne-am preocupat suficient-tov Visarionovici dixit. Dar sa nu plangem dupa mareshal, omul este extrem de entuziast si doritor sa ne luam la tranta cu Misha. El dintr-un buncar, prostimea din transee. Asa ca: Sufar! Cum ar fi zis Domitian prin glasul lui Kovacs Gyorgy.
https://www.stiripesurse.ro/generalii-din-fruntea-armatei-se-retrag-sub-presiunea-dna-gheorghita-vlad-si-iulian-berdila-cer-iesirea-la-pensie_3891836
@CV-I
Pai stai asa. Da fripturile cine le mai invinge? Da’ bateriile cine le mai doboara? Patrioti, sariti, ramanem fara aparare la popote!
😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆
https://www.stiripesurse.ro/sef-anaf-ar-putea-sa-recupereze-mita-de-12-milioane-de-lei-confiscata-contestatia-lui-sorin-blejnar-a-fost-admisa-in-principiu_3891808
@CV-I
Romania e o tara incantatoare. Si mai ales surprinzatoare. Daca n-ar fi existat, trebuia inventata. Totusi, dupa ce-i dam mormanu’ inapoi lu’ Sorinel, n-am putea sa-l facem si prim ministru? Ca-mi vine asa o unda de energie dinspre tunelele (tunelurile) din Bucegi, de numa numa! 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Ai dat niste exemple maestre de rade Gagestiul pe la colturi! Udrea, Blaga, Oprea. Hai bre ca ne umfla rasul. De ce nu voebesti matale doar despre istorie si filme?
Generale, ah, mais non! Doar stii ca maestrul e francofil convins. Sper ca nu vrei iar prelegeri despre istoria rusilor si invataturile islamului scrise de vreun „cercetator francez”. Cat despre filme, de la Louis de Funes incoace, branzarii n-au prea iesit cu nimic in frunte. Asa ca lasa dom’le omul in pace. Ne mai distram si noi, ca la carciuma e scump si la TV te apuca plansul.
Pacat de A Nastase, aroganta si propriul hubris i-au pus capac, indiferent de miscarile spasmodice prin care incearca sa ne arate ca inca n-a intrat in rigor mortis politic. Fiecare individ se ridica pana la nivelul maxim al propriei incompetente. QED.
@Domnu’ Cristoiu,
Exemplul cu semaforul va loveste direct in frunte.
La rosu te opresti fiindca exista semafor, exista indicator, exista lege. In cazul Vlad unde e semaforul? Unde e legea care spune ca un suspect trebuie sa demisioneze?
Nu exista. O inventati dvs. pe loc.
Asta nu e respect pentru lege. E linsaj public cu parfum de „legalism”.
Omul e suspect, nu condamnat. Onoarea nu-i cere sa se comporte ca vinovat doar fiindca asa vrea DNA-ul sau televizorul.
Ati dat exemplul Oprea: a demisionat si apoi a fost achitat. Superb. Exact asta e problema.
Cine ii mai da omului inapoi functia, imaginea si onoarea?…
Mai mult chiar. Socrate a fost condamnat „legal” si a baut otrava. Asta nu inseamna ca Atena a avut dreptate. Inseamna doar ca justitia poate deveni bataie de joc. Fiindca cei cu „legea”-n gura inlocuiesc dreptatea cu executia publica. Pe baza de suspiciuni.
Bine ca nu cereti sa fie impuscat pe stadionul public!…
Intrebarea mea este insa: cine v-a activat asa tare in cazul asta? Ha?…
Prea sunteti trompeta, domnule Cristoiu. Prea se vede. Pretindeti echidistanta si „raceala” in analize, dar aici ne tineti predica exact ca Gadea la Antena 3.
Naspa!… Eu unul nu cumpar asa ceva. Sorry!…
@Paul
Welcome to the real world! Everybody follows an agenda. No exceptions. Pe de alta parte, mareshalu’ cu freza a la marines ar trebui sa plece cu bocanci in cur. El si cu alti cretini vor sa ne bage in meci cu rusii, ceea ce s-ar traduce prin anihilarea noastra si ca natie dar si fizica. Sper ca inca mai exista oameni intregi la caputz prin paduri care au inteles ca NATO, cu tot cu SUA, e un paper tiger. S-a vazut in Iran ce si cat ii poate pielea Unchiului Sam. Iar Rusia nu e Iran.
PS Ceea ce am vazut pana acum in Ucraina din partea rusilor a fost asa o miuta de incalzire. Sa ne fereasca al de sus sa vrea Misha razboi adevarat, ca ne-a luat nu dracul, ci mama si tata lu’ dracu cel putin la patrat.
@cib
Nu-i apar pe generali. Sa-i mazileasca, treaba lor. Dar sa spuna motivul real, nu povestea de gradinita cu studentii de la UNEFS.
Toata tara vede ca aici miroase a mazilire la varful Armatei, cu drona, CSAT, SAFE si alte combinatii pe masa. Iar DNA-ul vine cu „20 de locuri”, Cristoiu tine predica despre Stat si toti vor sa ne convinga ca asta e justitie pura. Come on…
Dupa alegeri anulate pe povesti cu TikTok si rusi, dupa „alesul” de serviciu si dupa toate scamatoriile „legale”, acum ne mai vand si gogosa asta?
Domnu’ Cristoiu apara Statul ca idee filosofica. Deci nu mai vorbim de realitate, de lege sau de dreptate. Vorbim de cultul Statului. Cristoiu pune Statul pe altar si cere jertfa: omul suspectat trebuie sa-si dea singur capul, ca sa ramana neatinsa icoana institutiei.
Asta nu e justitie. E religie politica. Statul greseste, omul plateste. Statul se clatina, omul e sacrificat. Statul trebuie sa arate curat, chiar daca dreptatea si adevarul sunt calcate-n picioare.
Si apoi ni se spune ca asta e „civilizatie”. Nu, mersi.
E hocus-pocus…!
@Paul
Esti un visator. Cum sa spuna motivul real? Ar dura 5 minute si am inchide tot MSM ca ramane fara nutret pentru cretini. Daca tot stam prost cu painea, macar sa ne bucuram de circ. Doar nu vrei mura-n gura? Cine a inteles, bine. Cine nu, iar bine.
Oamenilor le plac povestile. Chiar si cand sau mai ales cand sunt neverosibile. Asa e de cand lumea si pamantul. Religiile ne stau marturie. Stii de ce? Pentru ca ne transpun intr-o realitate diferita de cea sumbra si jegoasa de care ne ciocnim zilnic. Si mai exista o capcana in care a cazut MSM si presa in general. Au vandut atatea gogosi ca si daca ar spune adevarul, oamenii nu i-ar crede. Au sadit neincrederea, in presa si in guvernanti. Iar statele in care nu mai exista incredere si coeziune, sunt sortite sa se prabuseasca. Exemplu, America va pierde hegemonia nu neaparat ca e cazuta economic sau militar dar nimeni de pe planeta nu mai are incredere in ea. Nu si-a respectat niciodata contractele. Nu se mai bucura de incredere. It’s over.
Daca maestrul ti-ar zice de ce trebuie sa se carabaneasca genralii, video-ul ar dura 5 minute. N-ar mai avea nici un farmec. La urmatorul video ar avea doar jumatate de urmaritori. Samd.
@cib
Asta nu e realism. E ipocrizie curata. E smecheria ticaloasa.
Ei mint, distrug increderea, apoi folosesc neincrederea produsa fix de ei ca scuza sa minta mai departe.
Adica omul poate inghiti povestea falsa, dar n-ar putea inghiti adevarul?
Cand omul nu mai crede, nu inseamna ca vrea alta minciuna. Inseamna ca s-a saturat sa fie prostit.
Minciuna, neincredere, alta minciuna nu e „realism”. E inselaciune cu pretentii de „civilizatie”.
De-asta ma declar „salbatic”.
John Lennon n-a fost chiar un visator. Sau, no, n-a fost the only one…!
Mai bine mor „salbatic” visator decat realist „civilizat”.
Se cam scot șișurile pe masă.
Ce a ajuns țara, să se bată armata cu serviciili pe bani luați împrumut pe spinarea poporului.
@cib
N ai de unde să știi că capetele limpezi sunt la păduri; poate or fi la armată.
@Mos Martin
Ma rog, la armata. Cu toate ca acolo sus, granitele se estompeaza si teritoriile se intrepatrund. Paduri era mai mult un termen generic.
Problema noilor generatii e ca nu cunosc frica. Spre deosebire de cei batrani care ori au trait razboiul ori au mostenit traumele razboiului de la parinti. Si alora le era frica. Iar frica pazeste bostanaria.
PS Povestile cu Justitia le lasam pentru fraieri. Ea se aplica in lumea reala doar in functie de interese. Ale micilor si in special ale marilor carnasieri.
Auzi zicere:”Cine ii mai da omului inapoi functia, imaginea si onoarea?…” cand esti persoana publica in epoca moderna nu in Grecia antica si platit din bani publici asta este o (cunoscută și ca obicei juridic este o regulă nescrisă, recunoscută și respectată de o comunitate ca fiind obligatorie. Ea devine o normă de drept prin aplicarea sa constantă și repetată de-a lungul unei perioade îndelungate de timp, însoțită de convingerea că respectarea ei este o obligație)
fapta tovarasului este compartament jegos de Prim secretar P.C.R. si a mai vazut el ca ministrul demis prin moțiune simplă nu demisioneaza, el de ce ar demisiona este mai prost ca Diana Buzoianu
Corect. Si mai exista o vorba, usor misogina dar cu aplicabilitate perfecta in mediul politic: imi bat nevasta chiar daca nu stiu de ce dar sigur stie ea! N-ai cum sa ajungi mare scula pe bascula si sa n-ai un dulap plin de scheleti. Eliminarea cate-unui tovaras din cand in cand e un act de igiena sociala.