Duminică, 19 mai 2024, a fost ultima etapă a Primei Ligi Engleze de fotbal și ultima zi pe banca de antrenor a lui Jürgen Klopp. Liverpool nu a câștigat niciun trofeu anul acesta, dar s-a calificat, iar, în Champions League, de pe poziția a treia, după Manchester City și Arsenal. Dacă s-ar face un clasament al dragostei suporterilor, Liverpool ar aduna toate trofeele și ar câștiga mereu campionatul.
Suporterii și oficialii clubului i-au făcut antrenorului din ultima zi la club o sărbătoare. Clubul o fi bogat, dar, ca și în cazul celorlalte echipe de top, suporterii sunt săraci. Klopp i-a făcut însă fericiți, deși i-a trecut prin victorii la limită, reveniri incredibile, înfrângeri cumplite. Klopp a înțeles însă nevoia de dragoste a suporterilor.
Players’ Tribune Football a publicat pe contul lor de pe platforma X un text preluat și de pulsesports.ng pe care l-am postat la sfârșitul articolului. În fragmentul de interviu, Klopp a răspuns la întrebarea: de ce zâmbește tot timpul la sfârșitul meciurilor, chiar dacă echipa sa pierde? Răspunsul lui Klopp este cea mai drăgăstoasă definiție a fotbalului, o definiție apropiată de inimă și nu de picior, așa după cum și trebuie să fie.
“Câteodată oamenii mă întreabă de ce zâmbesc atât de des. Chiar și când pierdem câte un meci, eu tot zâmbesc. Motivul e că atunci când s-a născut fiul meu am realizat că fotbalul nu e o chestiune de viață și de moarte. Noi nu salvăm vieți. În același timp, fotbalul nu ar trebui să răspândească suferință și ură. Fotbalul ar trebui să fie despre aspirații și bucurie, mai ales în rândul copiilor.” (Jürgen Klopp)
Pe 14 iunie 2024, Scoția va întâlni Germania, în primul meci al Campionatului European de Fotbal. La ce sperăm? La un pic de filosofie, la un pic de muzică simfonică și la motive de bucurie pentru toți iubitorii de fotbal, deși echipei lui Zelenski s-ar putea să i se întoarcă, cu vârf și îndesat, blestemul cârnaților opăriți.
Bibliografie:
asa o fi, nu zic nu, mai ales ca e frumos spus, numai ca biletul de intoarcere si l-a „tras” cand a spus suporterilor ca rolul lor e sa incurajeze echipa si atat. taman celor de la liverpool!!! 😛 pe de alta parte zambetul ala de sfarsit parca nu e zambetul lui…
ps.noi preferam carnatii pe gratar… sper sa li se aplece din cauza noastra. 😛