Aristotel Bunescu
Am fost redactor șef la ziarul Tineretul Liber, al treilea după Adevărul și România liberă, în perioada de după evenimentele din 1989. Am lucrat cu Maestrul Ion Cristoiu în patru rânduri.
Prima dată la SLAST – Suplimentul literal al Scânteii tineretului. Am făcut acolo rubrica Două coloane pentru dv, care a adus la redacție și în casa mea numeroase scrisori. În fiecare număr, o personalitate de la noi răspundea cititorilor la tot felul de întrebări. La final, invitatul acorda un premiu pentru un cititor. Pictori renumiți au oferit tablouri, scriitorii integrala cărților publicate, actorii bilete de favoare la spectacole, etc.
A doua oară, când a sosit Maestrul Director la Tineretul Liber, pe vremea de glorie a Evenimentului zilei. Venea în redacție însoțit de… gărzi de corp.
Un alt prilej a fost la ziarului Cotidianul, pe vremea guvernării țărăniste, cu familia Rațiu, acționar majoritar. Pentru prima dată un ziar publica ce se întâmplă în interiorul televiziunilor, posturilor de radio, gazetelor, agențiilor de știri.
În sfârșit, acum la cristoiublog.ro.
Am lucrat la AGERPRES, am făcut emisiuni de radio și televiziune, am publicat în săptămânale, cu precădere articole despre pictori. Vorbesc la vernisaje, am și o colecție de papioane.
Sunt ofițer de presă și purtător de cuvânt la Federația Română de Șah. Coordonez Agenția de presă culturală și sportivă –APCS.
Articolele autorului:
Recunoașteți, vă rog frumos, că este un titlu cât se poate de bizar. Este una dintre numeroasele ciudățenii adevărate care individualizează această ediție a Jocurilor Olimpice de vară care au ...
Atâtea pregătiri, atâtea sacrificii în viața personală, atâtea cheltuieli, atâtea drumuri, toate făcute absolut degeaba. Aceasta este trista realitate trăită de niște sportivi veniți din Polonia să demonstreze la Jocurile ...
Istoria va consemna că primul hat-trick din campionatul de fotbal al României, ediția 2021-2022, a fost reușit de Deian Sorescu, de la Dinamo București. Dar, poate nu toți cunosc foarte ...
Mult au mai suferit suporterii echipei de fotbal Rapid București în ligile inferioare! Au fost umiliți de toți, de federație, de lumea politică, de Ministerul Transporturilor, dar mai ales de ...
Noi am învățat că este o mare mândrie să îți reprezinți țara la o ediție a Jocurilor Olimpice moderne. Dar, lucrurile nu se întâmplă mereu așa cum ne-am obișnuit noi ...
Da, știm că sunt mulți jucători străini în campionatul nostru de fotbal. Tot așa, jucători români activează la echipe de peste hotare. Dar…Parcă normal era să avem și nou un ...
Deși nu a început, olimpiada de vară din anul acesta ne copleșește cu bizarerii. Iată astăzi una dintre ele. Un francez reprezintă România la Olimpiada din Japonia. Triatlonistul de origine ...
Încă de ieri, grupuri, grupuri, sportivii români pleacă în Japonia, la Olimpiada din 2020. Ediția Jocurilor Olimpice de vară cu numărul 32 a fost programată pentru anul trecut, dar nu ...
După grandiosul spectacol oferit de italieni la turneul final EURO 2020, revenim cu picioarele pe pământ la săracul nostru campionat intern. Abia se mai târâie sub povara datoriilor, temperaturilor ridicate ...
Luați de valul zgomotos și european al fotbalului continental, să nu uităm performanțele sportului românesc. Rare ca floarea de colț, dar sunt. David Popovici, legitimat la Clubul Sportiv al Armatei, ...
Italia a câștigat turneul de fotbal EURO 2020, învingând în finală Anglia cu scorul 3-2 după prelungiri și lovituri de departajare. Am zis că merită să văd și eu măcar ...
Un nepot a lu’ Veta, care-i tractorist într-o comună încolo la Căpătuiala din Deal, avu mare bucurie. Oltenii lui Mărin Juvete de la Băilești luară Supercupa României la fotbal. Mă ...