Așa cum învățătorii și profesorii mei m-au luat de suflet … aici las loc de o pauză … Ce vorbă mare au românii: a lua un copil de suflet! Scriu des despre învățători și profesori,… Citiți tot articolul →
O producție a Casei de Filme cin(i)ci.
Pe când eram studentă la Mecanică Fină, Politehnica București, facultate pe care nu am absolvit-o, ci doar am trecut pe acolo, ca să văd care era treaba cu… Citiți tot articolul →
Se întâmplă și lucruri bune în România. Răruț … cum ar spune funcționarul. Au descoperit unii, brusc, pe peliculă, căci pe la colțuri se vorbea mai de demult, în șoaptă, că lucrătorii din sistemul de… Citiți tot articolul →
Pe de o parte avem patria: plină de vână, masculină până la spânzurătoare, ostași, defilare, cadență, război, piept pe glonț, dat cu capul de piatră, pumni deasupra capului, Hamangia, căpitani cu dorul șes … sau… Citiți tot articolul →
sau a ce miros CV-urile inteligențelor artificiale de mimare a fondului
Am făcut, la bătrânețe, o facultate de limbă engleză, în Anglia. O inițiativă plină de umor din partea mea, pentru că nu am studiat… Citiți tot articolul →
După o viață de scris cronici literare la Evangheliile altora, Toma a bătut, smerit, la ușa domnului. Lord și Lady savurau un pahar de Porto, înconjurați de copii.
-Lord, Arhiepiscopul de Canterbury a încuviințat să-mi… Citiți tot articolul →
Am zile când duc câte o față tristă la plimbare, unele se asortează cu cizmele, care de la o vârstă încolo strâng. Madam Atena încălța numai sandale, foarte la îndemână când singurul urmaș al lui… Citiți tot articolul →
Eu întotdeauna am crezut că o să mă aștepte o salcie la mal. Până la urmă s-a dovedit că era o salcie căprească, care, de bucurie, s-a dat pe mâna vecinilor și-a rămas tufă. La… Citiți tot articolul →
Buburuza și bărbatu-său nu erau luați. Bărbatu-său era foarte tăcut, nu l-am auzit niciodată vorbind, de-aia nici nu știu ce nume să-i dau. Au trăit o viață în sărăcie; ea făcea curat pe la magazine,… Citiți tot articolul →
Bill e un filantrop. Și taică-său a fost tot un filantrop. Nu știu cum se face, dar cu atâția filantropi încă se mai moare de frig și de foame! Unora li s-au dat droguri, umanitar,… Citiți tot articolul →
Pe o stâncă neagră, lângă Deveselu,
pe unde n-ai viză, nici tu, nici porumbelul,
plânge și suspină , de radar deocheată,
fata fără școală, un pic traficată.
Zilele trecute cineva mi-a trimis un mesaj,… Citiți tot articolul →
Fraza asta face parte dintr-un banc pe care tata mi-l spunea adesea pe când eram copil. Nicolae Ceaușescu a ajuns în vizită la Fălticeni. Ca o paranteză, primii ani de viață mi i-am petrecut printre… Citiți tot articolul →
Înainte de a accepta postul de profesoară, fiecare domnișoară ar trebui să citească basmul: „Fata babei și fata moșneagului”. După ce te mușcă câinele, îți rupi unghiile curățând cuptorul și scapi cu greu de fobia… Citiți tot articolul →
Sigur v-ați gândit la Capitoliu și la tupeul galilor, cei care au cerut aur chiar și în schimbul sabiei, „Vai de cei învinși!”! Piticul răgușit, cu boașe strânse de pe drum de Seinfeld, s-a dus… Citiți tot articolul →
Nu știu dacă ați observat, dar de la o vreme România a devenit un fel de Americă, și nu pentru că și românii ies proști din școală sau pentru că Andreuțele vor blugi, că bananele… Citiți tot articolul →